| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pomagamy rozliczyć dochody z Niemiec

Pomagamy rozliczyć dochody z Niemiec

Dochód uzyskany w Niemczech jest zwolniony w Polsce z podatku dochodowego. Dochód ten uwzględnia się jednak w Polsce przy ustaleniu stawki podatkowej.


Przy rozliczeniu podatkowym dochodów uzyskanych z pracy wykonywanej poza granicami kraju stosuje się przepisy, które obowiązują w miejscu zamieszkania podatnika. Dodatkowo w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania należy sięgnąć do przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych między Polską a poszczególnymi krajami. W umowach tych zawarte są przepisy określające jedną z dwóch możliwych metod, które stosuje się, aby wyeliminować podwójne opodatkowanie w stosunku do dochodów osiągniętych w innym kraju niż miejsce zamieszkania podatnika.

Najbardziej popularnym źródłem przychodów uzyskiwanych za granicą jest praca najemna. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta z Niemcami określa, że uposażenia, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie otrzymuje z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim umawiającym się państwie. Jeżeli praca jest tak wykonywana, to otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim państwie.

Jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami tej umowy może być opodatkowany w Niemczech, Polska zwolni taki dochód lub majątek od opodatkowania. Polska może przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub majątku danej osoby zastosować stawkę podatkową, która byłaby właściwa, gdyby dochód lub majątek zwolniony od opodatkowania nie podlegał takiemu zwolnieniu.

W przypadku uzyskiwania dochodu z Niemiec i Polski podatnik mający miejsce zamieszkania w kraju musi rozliczyć się z niego w zeznaniu podatkowym składanym do końca kwietnia. Jednak należy pamiętać, że dochód, który może być opodatkowany w Niemczech, wyłącza się z podstawy wymiaru podatku w Polsce. Dochód ten uwzględnia się w Polsce tylko do ustalenia stawki podatkowej. Zastosowany sposób unikania podwójnego opodatkowania, który obowiązuje przy rozliczaniu dochodów niemieckich, określany jest jako metoda wyłączenia z progresją.

Jeżeli wynagrodzenie za pracę w Niemczech jest jedynym przychodem pracownika w ciągu roku kalendarzowego, to w Polsce nie ciążą na nim z tego tytułu żadne obowiązki podatkowe. W takim przypadku podatnik nie musi składać zeznania rocznego o dochodach uzyskanych z pracy w Niemczech

Bogdan Świąder
bogdan.swiader@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »