Dlaczego sprawdzony podatnik będzie miał lepiej
REKLAMA
Będzie on korzystał z różnych preferencji w porównaniu z pozostałymi przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą.
W projekcie zmian do Ordynacji podatkowej Ministerstwo Finansów zdecydowało o promowaniu rzetelnych podatników, którzy wywiązują się obowiązkowo i w terminie z rozliczania podatków. Proponuje się wprowadzenie instytucji sprawdzonego podatnika, która będzie się opierała na większym zaufaniu do podatników, którzy prowadzą działalność od kilku lat i wywiązują się z obowiązków podatkowych. Otrzymanie statusu sprawdzonego podatnika ma przynieść korzyści przedsiębiorcy i organom podatkowym oraz wzmacniać wzajemne zaufanie.
Wpis jawny dla każdego
Rejestracja sprawdzonego podatnika ma następować na jego wniosek przez dyrektorów izb skarbowych. Oprócz rejestrów w poszczególnych izbach prowadzony ma być rejestr centralny przez ministra finansów. Przedsiębiorca, który ubiega się o wpis, będzie musiał za to zapłacić 250 zł. Jednak nie jest to dużo, biorąc pod uwagę fakt, że będąc wpisanym do takiego rejestru, uzyskuje poświadczenie swojej rzetelności. Nie jest to bez znaczenia dla jego kontrahentów, którzy w każdym przypadku mogą sprawdzić bezpłatnie wpis w rejestrze, który jest jawny dla osób trzecich.
Biznes przez 3 lata
Podstawowym warunkiem otrzymania statusu sprawdzonego podatnika będzie nieprzerwane prowadzenie działalności gospodarczej przez co najmniej 36 miesięcy. Przedsiębiorca nie będzie mógł też w okresie 24 miesięcy otrzymać żadnych decyzji, w których organ podatkowy określi inną kwotę podatków niż ta, która wynika z deklaracji podatnika. W stosunku do przedsiębiorcy ubiegającego się o przyznanie statusu sprawdzonego podatnika nie może być wydana we wspomnianym okresie decyzja określająca wysokość zobowiązania podatkowego, z której wynika, że nie zadeklarowano lub zaniżono wysokość zobowiązania podatkowego w kwocie przekraczającej 3 proc. podatku należnego lub zawyżono kwotę nadpłaty, zwrotu podatku lub zwrotu różnicy podatku w kwocie przekraczającej 3 proc. nadpłaty, zwrotu podatku lub zwrotu różnicy podatku. Brak nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych w okresie ostatnich 24 miesięcy przed złożeniem wniosku o wpis do rejestru sprawdzonych podatników ma wynikać z raportu uprawnionego audytora.
Korzyści podatkowe
Spełnienie wszystkich warunków przez ubiegającego się o wpis przedsiębiorcę nie jest łatwe, ale się opłaca, gdyż sprawdzony podatnik będzie korzystał z licznych preferencji podatkowych. Ilekroć przepisy wymagają przedłożenia zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub o wysokości zaległości podatkowych będzie istniało domniemanie, że sprawdzony podatnik nie posiada zaległości podatkowych. Kontrola podatkowa prowadzona przez organ podatkowy może zostać wszczęta u sprawdzonego podatnika nie wcześniej niż w terminie 1 miesiąca po doręczeniu mu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia tej kontroli. Uprawnienie to nie będzie dotyczyło tylko kontroli zasadności zwrotu podatku od towarów i usług. Istotnym przywilejem jest wstrzymanie wykonania decyzji do czasu rozstrzygnięcia sprawy w postępowaniu odwoławczym lub przed sądem administracyjnym. Decyzja wydana wobec sprawdzonego podatnika, co do której wniesiono odwołanie, nie będzie podlegać wykonaniu do czasu wydania decyzji ostatecznej. W razie wniesienia skargi do sądu administracyjnego wykonanie decyzji ostatecznej ulegnie wstrzymaniu do czasu uprawomocnienia się orzeczenia sądu administracyjnego.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA