REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego sprawdzony podatnik będzie miał lepiej

REKLAMA

Pakiet zmian podatkowych przedstawionych przez ministra finansów przewiduje wprowadzenie nowej instytucji sprawdzonego podatnika.

Będzie on korzystał z różnych preferencji w porównaniu z pozostałymi przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą.
W projekcie zmian do Ordynacji podatkowej Ministerstwo Finansów zdecydowało o promowaniu rzetelnych podatników, którzy wywiązują się obowiązkowo i w terminie z rozliczania podatków. Proponuje się wprowadzenie instytucji sprawdzonego podatnika, która będzie się opierała na większym zaufaniu do podatników, którzy prowadzą działalność od kilku lat i wywiązują się z obowiązków podatkowych. Otrzymanie statusu sprawdzonego podatnika ma przynieść korzyści przedsiębiorcy i organom podatkowym oraz wzmacniać wzajemne zaufanie.

Wpis jawny dla każdego

Rejestracja sprawdzonego podatnika ma następować na jego wniosek przez dyrektorów izb skarbowych. Oprócz rejestrów w poszczególnych izbach prowadzony ma być rejestr centralny przez ministra finansów. Przedsiębiorca, który ubiega się o wpis, będzie musiał za to zapłacić 250 zł. Jednak nie jest to dużo, biorąc pod uwagę fakt, że będąc wpisanym do takiego rejestru, uzyskuje poświadczenie swojej rzetelności. Nie jest to bez znaczenia dla jego kontrahentów, którzy w każdym przypadku mogą sprawdzić bezpłatnie wpis w rejestrze, który jest jawny dla osób trzecich.

Biznes przez 3 lata

Podstawowym warunkiem otrzymania statusu sprawdzonego podatnika będzie nieprzerwane prowadzenie działalności gospodarczej przez co najmniej 36 miesięcy. Przedsiębiorca nie będzie mógł też w okresie 24 miesięcy otrzymać żadnych decyzji, w których organ podatkowy określi inną kwotę podatków niż ta, która wynika z deklaracji podatnika. W stosunku do przedsiębiorcy ubiegającego się o przyznanie statusu sprawdzonego podatnika nie może być wydana we wspomnianym okresie decyzja określająca wysokość zobowiązania podatkowego, z której wynika, że nie zadeklarowano lub zaniżono wysokość zobowiązania podatkowego w kwocie przekraczającej 3 proc. podatku należnego lub zawyżono kwotę nadpłaty, zwrotu podatku lub zwrotu różnicy podatku w kwocie przekraczającej 3 proc. nadpłaty, zwrotu podatku lub zwrotu różnicy podatku. Brak nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych w okresie ostatnich 24 miesięcy przed złożeniem wniosku o wpis do rejestru sprawdzonych podatników ma wynikać z raportu uprawnionego audytora.
Ponadto w stosunku do wnioskodawcy nie może być otwarta likwidacja lub ogłoszona upadłość. Przedsiębiorca nie może być również wpisany w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych ani prawomocnie ukarany za popełnienie przestępstwa skarbowego lub przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Korzyści podatkowe

Spełnienie wszystkich warunków przez ubiegającego się o wpis przedsiębiorcę nie jest łatwe, ale się opłaca, gdyż sprawdzony podatnik będzie korzystał z licznych preferencji podatkowych. Ilekroć przepisy wymagają przedłożenia zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub o wysokości zaległości podatkowych będzie istniało domniemanie, że sprawdzony podatnik nie posiada zaległości podatkowych. Kontrola podatkowa prowadzona przez organ podatkowy może zostać wszczęta u sprawdzonego podatnika nie wcześniej niż w terminie 1 miesiąca po doręczeniu mu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia tej kontroli. Uprawnienie to nie będzie dotyczyło tylko kontroli zasadności zwrotu podatku od towarów i usług. Istotnym przywilejem jest wstrzymanie wykonania decyzji do czasu rozstrzygnięcia sprawy w postępowaniu odwoławczym lub przed sądem administracyjnym. Decyzja wydana wobec sprawdzonego podatnika, co do której wniesiono odwołanie, nie będzie podlegać wykonaniu do czasu wydania decyzji ostatecznej. W razie wniesienia skargi do sądu administracyjnego wykonanie decyzji ostatecznej ulegnie wstrzymaniu do czasu uprawomocnienia się orzeczenia sądu administracyjnego.
Interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego na wniosek sprawdzonego podatnika będzie wydawał minister finansów bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 1 miesiąca od dnia złożenia wniosku. Tylko wyjątkowo termin ten będzie podlegał przedłużeniu w sytuacji okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu. Dodatkowo sprawdzony podatnik będzie mógł udzielać poręczenia w celu zabezpieczenia wykonania decyzji organu podatkowego. Obecnie poręczycielem może być tylko bank krajowy, oddział banku zagranicznego, oddział instytucji kredytowej w rozumieniu przepisów prawa bankowego.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Bogdan Świąder
bogdan.swiader@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

REKLAMA