Nie wszystkie odsetki do odliczenia
REKLAMA
Ulgę odsetkową można odliczyć tylko wtedy, gdy kredyt lub pożyczka zostały udzielone przez podmioty działające na podstawie prawa bankowego (banki) oraz przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (SKOK).
Dodatkowo ustawodawca zastrzegł, od jakich kredytów nie można odliczyć odsetek. Są to odsetki od kredytów:
• udzielanych ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego towarzystwom budownictwa społecznego (tzw. TBS) oraz spółdzielniom mieszkaniowym na przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlane mające na celu budowę mieszkań na wynajem oraz udostępnianie lokalu mieszkalnego na zasadach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na podstawie przepisów o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego,
• udzielanych przez kasy mieszkaniowe na zasadach określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego,
• udzielanych na usuwanie skutków powodzi na zasadach określonych w przepisach o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na usuwanie skutków powodzi, w objętych wykupem odsetek ze środków z budżetu państwa na zasadach określonych w przepisach o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.
Kredytem, od którego odsetki nie podlegają odliczeniu, jest również kredyt wykorzystany na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu. Gdyby podatnik sfinansował kredytem inwestycję mieszkaniową związaną z ulgą odsetkową oraz na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu, odliczeniu nie podlegają odsetki od części kredytu. Należy ją ustalić w takiej proporcji, w jakiej pozostają wydatki na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu w łącznych wydatkach.
Aleksandra Tarka
aleksandra.tarka@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA