REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólny majątek przez cały rok

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Wspólne rozliczenie małżonków to preferencja, z której mogą skorzystać mąż i żona, gdy w zeznaniu rocznym złożą odpowiedni wniosek - zaznaczając odpowiedni kwadrat w PIT. Jeśli małżeństwo zdecyduje się na taki sposób rozliczenia swoich dochodów, podatek oblicza się od połowy sumy dochodów małżonków, a następnie mnoży się go przez dwa
 
 
Korzyści z takiej formy rozliczenia wystąpią, gdy dochody małżonków będą opodatkowane według różnych stawek wynikających ze skali podatkowej (19 proc., 30 proc., 40 proc.), a także wtedy, gdy jeden z małżonków nie uzyskał żadnych dochodów podlegających opodatkowaniu w rocznym zeznaniu podatkowym.
Jednak, aby z tej możliwości skorzystać zgodnie z ustawą z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) małżeństwo musi spełnić dwa podstawowe warunki: między małżonkami powinna istnieć wspólność majątkowa i powinni pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy.

I tu pojawia się pewien problem. Czy wspólność majątkowa, podobnie jak związek małżeński musi trwać cały rok? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta ani dla urzędów skarbowych, ani dla ekspertów podatkowych. Jedni i drudzy wydają różne opinie.
Kwestia ta ma istotne znaczenie nie tylko dla podatników, którzy w trakcie roku zmienili ustrój majątkowy w małżeństwie, ale także dla osób, w stosunku do których orzeczono separację.
Jeszcze 3–4 lata temu organy podatkowe zgodnie twierdziły, że aby móc się wspólnie rozliczyć, przez cały rok podatkowy powinno trwać zarówno małżeństwo, jak i wspólność majątkowa. Następnie część urzędów zmieniła zdanie.

W interpretacjach dostępnych na stronach Ministerstwa Finansów można znaleźć dwa różne wyjaśnienia w tej sprawie. Przykładowo w piśmie Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Górniczej z 20 maja 2004 r. (nr PD1/411/33078/ 121/2004/43152) dotyczącym rozliczenia za 2003 r. wyjaśniono, że skoro od 22 maja 2002 r. w małżeństwie panuje rozdzielność majątkowa (brak wspólności majątkowej), nie zostały spełnione warunki do łącznego opodatkowania.

Innego zdania był Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej, wydając interpretację 20 kwietnia 2004 r. (nr PDOF-/415/17/2004). W analizowanym przypadku związek małżeński trwał przez cały 2003 rok, a rozdzielność majątkowa została zniesiona między małżonkami we wrześniu 2003 roku. Urząd odnosząc się do literalnego brzmienia art. 6 ust. 2 ustawy o PIT uznał, że przepis ten odnosi warunek czasowy, obejmujący rok podatkowy, jedynie do pozostawania małżonków w związku małżeńskim. Dlatego w przedstawionej sytuacji podatnicy mogą skorzystać ze wspólnego rozliczenia.

Pojawił się także trzeci pogląd. A mianowicie, że małżonkowie, którzy chcą wspólnie rozliczyć swoje dochody, nie muszą być objęci małżeńską wspólnotą majątkową przez cały rok podatkowy, ale w dacie składania rocznego PIT muszą posiadać wspólność majątkową (pismo Urzędu Skarbowego w Kole z 30 marca 2004 r.; nr PD/415-15/04).
Dziś wydaje się, że organy skarbowe starają się ujednolicić wydawane interpretacje w tej sprawie. Z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 29 marca 2006 r. (nr PBB3-4117/3-0009/2006) wynika, że łączne opodatkowanie dochodu osiągniętego przez oboje małżonków w roku podatkowym może mieć miejsce wyłącznie w sytuacji istnienia między nimi wspólności majątkowej przez cały rok, gdyż tylko wówczas uzyskiwane przez oboje małżonków dochody są wspólną własnością. Przywilej wspólnego opodatkowania dochodów małżonków będzie natomiast wyłączony w razie istnienia między małżonkami (w jakimkolwiek okresie roku podatkowego) rozdzielności majątkowej. Podobne stanowisko zostało wyrażone w interpretacji Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z z 7 lutego 2006 r. (nr OG-005/227/2005/PD II/415-79/05). Wyjaśniono w niej, że przywilej wspólnego opodatkowania dochodów małżonków będzie wyłączony w razie istnienia między małżonkami (w jakimkolwiek okresie roku podatkowego) rozdzielności majątkowej. Zatem małżonkowie, którzy chcą korzystać ze wspólnego rozliczenia swoich dochodów za dany rok podatkowy, muszą być małżeństwem ze wspólnością majątkową od 1 stycznia do 31 grudnia tego roku.
Być może ujednolicenie stanowiska fiskusa nastąpiło po wydaniu przez Ministerstwo Finansów pisma w maju 2005 r., dotyczącego wspólności majątkowej małżonków, które było odpowiedzią na pytanie zadane przez Gazetę Prawną.

Wtedy MF stwierdziło, że przywilej wspólnego opodatkowania dochodów małżonków będzie wyłączony w razie istnienia między małżonkami (w jakimkolwiek okresie roku podatkowego) rozdzielności majątkowej. Zatem małżonkowie, którzy chcą korzystać ze wspólnego rozliczenia swoich dochodów za dany rok podatkowy, muszą być małżeństwem ze wspólnością majątkową przez okres od 1 stycznia do 31 grudnia tego roku. Wydaje się, że przyjęcie jednej linii interpretacyjnej przez organy podatkowe jest właściwe, choć może nie korzystne dla podatników.

Jednak nadal podzielone zdania na ten temat można spotkać wśród specjalistów podatkowych. Jedni uważają, że choć ustawa o PIT nie stwierdza tego wprost – logiczne wydaje się, iż wspólność majątkowa powinna istnieć przez cały rok podatkowy, gdyż jedynie w takim przypadku dochody małżonków można potraktować jako wspólne. Drudzy natomiast podkreślają, że wspólność majątkowa nie musi trwać nieprzerwanie przez cały rok, zwracając jednocześnie uwagę, że wykładnia organów podatkowych w dużej części jest inna, co oznacza, że podatnik musi się liczyć z zakwestionowaniem przez fiskusa wspólnego rozliczenia w przypadku, gdy wspólność majątkowa nie będzie trwała cały rok.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Matyszewska
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

REKLAMA

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

REKLAMA