| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie ma VAT od zarządzania funduszami

Nie ma VAT od zarządzania funduszami

Zwolnione z VAT usługi zarządzania funduszami inwestycyjnymi obejmują usługi administracyjnego zarządzania i prowadzenia rachunkowości funduszy świadczone przez oddzielny podmiot.


W
wyroku C-169/04 z 4 maja 2006 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) dokonał interpretacji pojęcia zarządzania powszechnymi funduszami inwestycyjnymi, które są zwolnione z VAT. ETS stwierdził, że pojęcie zarządzania funduszami powierniczymi jest autonomicznym pojęciem prawa wspólnotowego, którego treść nie może być zmieniona przez państwa członkowskie.

Zarządzanie funduszami powierniczymi, obejmuje usługi w zakresie administracyjnego zarządzania i prowadzenia rachunkowości funduszy świadczone przez podmiot zarządzający będący osobą trzecią, jeżeli tworzą one odrębną całość i wypełniają funkcje specyficzne i istotne dla zarządzania tymi funduszami. Natomiast pojęcie to, zdaniem ETS, nie obejmuje świadczenia usług odpowiadających obowiązkom wypełnianym przez depozytariusza, takich jak te wymienione w art. 7 ust. 1 i 3 oraz art. 14 ust. 1 i 3 dyrektywy Rady 85/611/EWG z dnia 20 grudnia 1985 r. w sprawie koordynacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS). Oznacza to, że ze zwolnienia nie będą korzystały usługi depozytariusza-przedsiębiorstwa polegające na sprzedaży, emisji, odkupie, umorzeniu i unieważnieniu jednostek uczestnictwa, realizowanych w imieniu funduszu powierniczego przez spółkę zarządzającą, kontroli obliczania wartości jednostek uczestnictwa, wykonywaniu polecenia spółki zarządzającej, zapewnieniu, aby w transakcjach związanych z aktywami funduszu powierniczego wszystkie płatności przekazywane mu były w zwyczajowo ustalonych terminach.

KIEDY NIE MA PODATKU
W Polsce usługi administracyjnego zarządzania i prowadzenia rachunkowości funduszy inwestycyjnych świadczonych przez oddzielny podmiot, czyli tzw. Agenta Transferowego, są zwolnione z VAT. Przepisy te reguluje ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. Zwolnienie dotyczy również usług asset management.

Bogdan Świąder
bogdan.swiader@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »