Nowe zasady wyceny
Zmiany w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości wprowadzają możliwość wyceny instrumentów finansowych z uwzględnieniem ich tzw. wartości godziwej.
Obowiązują już zmiany w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości nr 39 „Instrumenty finansowe – ujmo- wanie i wycena” (MSR 39). Zdaniem specjalistów, najważniejsza z przyjętych dotyczy „opcji wartości godziwej”. Rafał Suchan, menedżer działu audytu Ernst & Young uważa, że przepisy w ich dotychczasowym brzmieniu nie uwzględniały specyfiki niektórych podmiotów gospodarczych (np. zakładów ubezpieczeń, funduszy).
Na przykład teraz lokaty zakładu ubezpieczeń są klasyfikowane jako portfel aktywów dostępnych do sprzedaży. Wynik z wyceny takiego portfela znajduje się w kapitałach własnych zakładu, a nie w jego rachunku wyników. Specyfika zakładów ubezpieczeń polega na tym, że lokaty ściśle są powiązane z rezerwami techniczno-ubezpieczeniowymi. Zakład ubezpieczeń na życie, otrzymując składkę lokuje ją w różnego rodzaju instrumenty finansowe, tworząc jednocześnie rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe na poczet przyszłych wypłat dla klientów. Wypłaty te niejednokrotnie uzależnione są od stopy zwrotu z lokat. Wycena bilansowa rezerw i lokat zakładu ubezpieczeń powinna być zatem spójna. Rafał Suchan wyjaśnia, że dotychczasowe zapisy MSR 39 przewidywały odnoszenie zmian w wycenie aktywów dostępnych do sprzedaży na kapitał z aktualizacji wyceny (a nie do rachunku wyników), natomiast zmiana stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych odnoszona była do rachunku wyników.
– Regulacje te były zatem nieżyciowe i mogły powodować zniekształcenie wyniku finansowego danego okresu wypracowanego przez zakład ubezpieczeń. Przyjęcie przez UE opcji wartości godziwej ułatwiło zatem życie wielu podmiotom – dodaje Rafał Suchan.
Agnieszka Pokojska
agnieszka.pokojska@infor.pl
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację

Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes
Tylko teraz
79,00 zł
Podatek od spadków i darowizn

Jak zdobyć Certyfikat:
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
1/10
Podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
spadku
darowizny
odpłatnego zniesienia współwłasności
zasiedzenia
Komentarze(0)
Pokaż: