REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reforma z wątpliwym poparciem

REKLAMA

Dziś ostatnie majowe posiedzenie Rady Ministrów. We wstępnym harmonogramie obrad rządu nie przewidziano prac nad ustawami podatkowymi, mimo że projekt zmian w Ordynacji podatkowej i innych ustawach podatkowych jest już gotowy od dwóch miesięcy.
Zapowiedzi premiera z początku roku i harmonogram prac Rady Ministrów przewidywały, że rząd będzie zajmował się podatkami w maju. Również dotychczasowy wiceminister finansów Mirosław Barszcz obiecywał, że podatki będą omawiane w maju. Jak widać, praktyka rozminęła się z obietnicami. Jakie mogą być tego konsekwencje? Albo reforma się opóźni i nowe rozwiązania nie zostaną wprowadzone od początku 2007 roku, albo zmiany znów będą wprowadzane w pośpiechu. Jeśli zrealizuje się pierwszy scenariusz, na reformę podatkową przyjdzie nam jeszcze poczekać. Gdy jednak górę weźmie pośpiech, może się to odbić na jakości tworzonego pośpiesznie prawa. Co ciekawe, praktycznie żadna partia nie wyraża pełnego poparcia dla projektu resortu w wersji, jaka jest dziś znana. A to oznacza długą walkę resortu finansów w parlamencie, aby przeforsować swoje pomysły. Nie wiadomo więc, czy zmiany w podatkach, które opuszczą parlament, będą przypominały te, które zapowiadało Ministerstwo Finansów.

Prace trwają

W Ministerstwie Finansów nastąpiła zmiana na stanowisku wiceministra finansów odpowiedzialnego za podatki. Funkcję tę ponownie objął Jarosław Neneman. W związku z tym musi się on zapoznać ze wszystkimi uwagami, które przyszły z uzgodnień międzyresortowych, a następnie z minister finansów podjąć decyzję o dalszych pracach nad projektem. Z informacji innych resortów wynika, że projekt zmian w Ordynacji podatkowej i niektórych innych ustawach nie wrócił jeszcze do akceptacji po zgłoszonych uwagach w uzgodnieniach międzyresortowych. Zatem MF nadal pracuje nad projektem.
Innego zdania jest były wiceminister finansów Mirosław Barszcz.
– Jeszcze za czasów, gdy byłem w Ministerstwie Finansów, planowano wprowadzenie kilku modyfikacji do gotowego już projektu zmian w ustawach podatkowych, m.in. pozostawienie karty podatkowej i 50-proc. kosztów uzyskania przychodu dla prawdziwych artystów. Te zmiany zostały uwzględnione. Prace nad projektem się zakończyły i nie wiem, dlaczego nie trafia on pod obrady rządu – wyjaśnił Mirosław Barszcz.

Nie ma poparcia

Poza spóźnionymi pracami nad reformą podatkową resort finansów może natknąć się na jeszcze jedną przeszkodę, która wyjdzie na jaw, gdy rozpoczną się prace nad podatkami w Sejmie. Tą przeszkodą będzie brak poparcia posłów dla propozycji MF. Takie są bowiem wyniki sondy GP. Jedynie PiS deklaruje pełne poparcie dla projektu ministerstwa. LPR i Samoobrona chcą negocjacji i rozmów koalicyjnych, aby doprowadzić do porozumienia co do wprowadzenia nowych rozwiązań podatkowych. Inne ugrupowania mówią – nie!
– Jesteśmy w koalicji, więc liczymy na porozumienie w tych sprawach – stwierdził Szymon Pawłowski, poseł LPR.
Renata Rochnowska wyjaśniła z kolei, że Samoobrona jest za pozostaniem przy karcie podatkowej, bo jej likwidacja byłaby niekorzystna dla drobnych przedsiębiorców. – Nadal zastanawiamy się nad zmniejszeniem stawek VAT, zwłaszcza w sprawach rolniczych. Chcielibyśmy też wprowadzenia podatku obrotowego na poziomie 2,5 proc. Na razie czekamy na rozmowy koalicyjne – dodała nasza rozmówczyni.
Artur Zawisza, poseł PiS, wyraził pełne poparcie dla wszystkiego, co będzie ostateczną propozycją rządu. Przyznał jednak, że w projekcie MF są braki, zwłaszcza brak odważnej nowelizacji ustawy o VAT.
– Ministerstwu zabrakło w tym zakresie konsekwencji i wyobraźni. Podejrzewam, że na tym etapie nie będzie już w stanie zdobyć się na dalej idący projekt – argumentował poseł Zawisza.
Dezaprobatę dla pomysłów ministerialnych wyraził Adam Szejnfeld, poseł PO. Jego zdaniem projekt MF trzeba napisać od nowa. PO ma inną ideologię, jeśli chodzi o podatki.
– Metody profesor Gilowskiej do niczego nie prowadzą. Cały czas próbuje się nowelizować ustawy podatkowe. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych była nowelizowana już ponad 80 razy. Nie powinno się tego robić po raz kolejny. Większość ustaw podatkowych należałoby napisać od nowa – stwierdził Adam Szejnfeld. Dodał, że PO na pewno nie poprze likwidacji ryczałtowych form opodatkowania. Podobne poglądy wraził Stanisław Stec z SLD. PSL poprze niektóre rozwiązania MF. Ma też pomysły na doprecyzowanie zasad dziś obowiązujących.
Przyjęcie nowych rozwiązań podatkowych nie jest wcale proste. Czas w tym zakresie ma decydujące znaczenie. Aby nowe podatki mogły zacząć obowiązywać od 2007 roku, prezydent musiałby podpisać ustawę w takim terminie, by nowelizację przepisów o PIT można było przed 30 listopada 2006 roku opublikować w Dzienniku Ustaw.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA