Rząd przyjął podatki
REKLAMA
W tym co ostatecznie Ministerstwo finansów przedstawiło rządowi wiele elementów zmieniło się w stosunku do tego co pierwotnie zapowiadano i co jeszcze kilka dni temu znajdowało się w projekcie zmian ustaw podatkowych (w projekcie ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa i zmianie niektórych innych ustawa). Przykładem propozycji, która kilkakrotnie była zmieniana są zryczałtowane koszty uzyskania przychodów dla umów cywilnoprawnych i umów dotyczących prawa autorskich. Początkowo minister finansów Zyta Gilowska ogłosiła likwidację tej „preferencji” podatkowej. Potem pod wpływem nacisków społecznych i innych ministerstw postanowiono, że jeszcze przez 2 lata będą obowiązywały 50-proc. koszty podatkowe, ale tylko dla prawdziwych artystów. Obecna wersja zmian podatkowych zakłada, że do 2008 roku będą obowiązywały zryczałtowane 10-proc. koszty dla wszystkich pracujących na umowach zlecenia oraz 20-proc. koszty dla wszystkich twórców i artystów. Można by powiedzieć, że dobre to niż nic.
Również z pomysłu likwidacji uproszczonych form opodatkowania MF odeszło. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych rzeczywiście zostanie zlikwidowany. Natomiast karta podatkowa ma jeszcze zostać utrzymana przez 2 lata. Po wprowadzeniu od 2009 roku dwóch stawek PIT i jednego progu podatkowego wszelkie uproszczenia mają z systemu zniknąć.
Podobna sytuacja ma miejsce jeśli chodzi o zmiany w VAT. Resort finansów nie wprowadzi zapowiadanej możliwości odliczania VAT od zakupu samochodów na firmę. Zasady odliczania VAT zostaną nie zmienioną i będą takie, jak dziś, czyli odliczyć można będzie 60 proc. VAT z faktury na zakup samochodu nie więcej jednak niż 6000 zł. Dlaczego? Odliczenie całego VAT przyniosło by miliard złotych straty dla budżetu.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA