| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rząd przyjął podatki

Rząd przyjął podatki

Wczoraj rząd przyjął pakiet rozwiązań podatkowych przygotowany przez minister finansów Zyte Gilowską. Na konferencji tuż po posiedzeniu rządu premier Marcinkiewicz podkreślił, że w ten sposób będzie realizowany program "modrych i niższych podatków".

Proponowane zmiany mają w efekcie doprowadzić do tego, by od 2009 r. zaczęły obowiązywać dwie stawki PIT (18 i 32 proc.), z wysokim ponad 85 tys. progiem podatkowym. Na konferencji minister finansów zapowiedziała, że doprowadzi to do szybkiego wypełnienia obietnic przedwyborczych związanych z podatkami. – Nie używam sformułowania reforma. To pakiet zmian, który ma uporządkować i uprościć system – powiedziała Zyta Gilowska.
Dodała, że w wielu spornych kwestiach proponują kompromis. Dla zryczałtowanych kosztów podatkowych i karty podatkowej w latach 2007 i 2008 będą obowiązywały okresy przejściowe. Kompromis ten w wielu przypadkach oznacza wycofanie się przez ministra finansów z pierwotnie proponowanych zmian. Dotyczy to także obiecywanej waloryzacji skali podatkowej za 2006 rok. Pytana o to dlaczego zrezygnowała z tego pomysłu Zyta Gilowska odpowiedziała: Prawo nie działa wstecz.

W tym co ostatecznie Ministerstwo finansów przedstawiło rządowi wiele elementów zmieniło się w stosunku do tego co pierwotnie zapowiadano i co jeszcze kilka dni temu znajdowało się w projekcie zmian ustaw podatkowych (w projekcie ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa i zmianie niektórych innych ustawa). Przykładem propozycji, która kilkakrotnie była zmieniana są zryczałtowane koszty uzyskania przychodów dla umów cywilnoprawnych i umów dotyczących prawa autorskich. Początkowo minister finansów Zyta Gilowska ogłosiła likwidację tej „preferencji” podatkowej. Potem pod wpływem nacisków społecznych i innych ministerstw postanowiono, że jeszcze przez 2 lata będą obowiązywały 50-proc. koszty podatkowe, ale tylko dla prawdziwych artystów. Obecna wersja zmian podatkowych zakłada, że do 2008 roku będą obowiązywały zryczałtowane 10-proc. koszty dla wszystkich pracujących na umowach zlecenia oraz 20-proc. koszty dla wszystkich twórców i artystów. Można by powiedzieć, że dobre to niż nic.

Również z pomysłu likwidacji uproszczonych form opodatkowania MF odeszło. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych rzeczywiście zostanie zlikwidowany. Natomiast karta podatkowa ma jeszcze zostać utrzymana przez 2 lata. Po wprowadzeniu od 2009 roku dwóch stawek PIT i jednego progu podatkowego wszelkie uproszczenia mają z systemu zniknąć.

Podobna sytuacja ma miejsce jeśli chodzi o zmiany w VAT. Resort finansów nie wprowadzi zapowiadanej możliwości odliczania VAT od zakupu samochodów na firmę. Zasady odliczania VAT zostaną nie zmienioną i będą takie, jak dziś, czyli odliczyć można będzie 60 proc. VAT z faktury na zakup samochodu nie więcej jednak niż 6000 zł. Dlaczego? Odliczenie całego VAT przyniosło by miliard złotych straty dla budżetu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »