REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd przyjął podatki

REKLAMA

Wczoraj rząd przyjął pakiet rozwiązań podatkowych przygotowany przez minister finansów Zyte Gilowską. Na konferencji tuż po posiedzeniu rządu premier Marcinkiewicz podkreślił, że w ten sposób będzie realizowany program "modrych i niższych podatków".
Proponowane zmiany mają w efekcie doprowadzić do tego, by od 2009 r. zaczęły obowiązywać dwie stawki PIT (18 i 32 proc.), z wysokim ponad 85 tys. progiem podatkowym. Na konferencji minister finansów zapowiedziała, że doprowadzi to do szybkiego wypełnienia obietnic przedwyborczych związanych z podatkami. – Nie używam sformułowania reforma. To pakiet zmian, który ma uporządkować i uprościć system – powiedziała Zyta Gilowska.
Dodała, że w wielu spornych kwestiach proponują kompromis. Dla zryczałtowanych kosztów podatkowych i karty podatkowej w latach 2007 i 2008 będą obowiązywały okresy przejściowe. Kompromis ten w wielu przypadkach oznacza wycofanie się przez ministra finansów z pierwotnie proponowanych zmian. Dotyczy to także obiecywanej waloryzacji skali podatkowej za 2006 rok. Pytana o to dlaczego zrezygnowała z tego pomysłu Zyta Gilowska odpowiedziała: Prawo nie działa wstecz.

W tym co ostatecznie Ministerstwo finansów przedstawiło rządowi wiele elementów zmieniło się w stosunku do tego co pierwotnie zapowiadano i co jeszcze kilka dni temu znajdowało się w projekcie zmian ustaw podatkowych (w projekcie ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa i zmianie niektórych innych ustawa). Przykładem propozycji, która kilkakrotnie była zmieniana są zryczałtowane koszty uzyskania przychodów dla umów cywilnoprawnych i umów dotyczących prawa autorskich. Początkowo minister finansów Zyta Gilowska ogłosiła likwidację tej „preferencji” podatkowej. Potem pod wpływem nacisków społecznych i innych ministerstw postanowiono, że jeszcze przez 2 lata będą obowiązywały 50-proc. koszty podatkowe, ale tylko dla prawdziwych artystów. Obecna wersja zmian podatkowych zakłada, że do 2008 roku będą obowiązywały zryczałtowane 10-proc. koszty dla wszystkich pracujących na umowach zlecenia oraz 20-proc. koszty dla wszystkich twórców i artystów. Można by powiedzieć, że dobre to niż nic.

Również z pomysłu likwidacji uproszczonych form opodatkowania MF odeszło. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych rzeczywiście zostanie zlikwidowany. Natomiast karta podatkowa ma jeszcze zostać utrzymana przez 2 lata. Po wprowadzeniu od 2009 roku dwóch stawek PIT i jednego progu podatkowego wszelkie uproszczenia mają z systemu zniknąć.

Podobna sytuacja ma miejsce jeśli chodzi o zmiany w VAT. Resort finansów nie wprowadzi zapowiadanej możliwości odliczania VAT od zakupu samochodów na firmę. Zasady odliczania VAT zostaną nie zmienioną i będą takie, jak dziś, czyli odliczyć można będzie 60 proc. VAT z faktury na zakup samochodu nie więcej jednak niż 6000 zł. Dlaczego? Odliczenie całego VAT przyniosło by miliard złotych straty dla budżetu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dziś rząd omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Zajmie się również projektem ustawy zobowiązującym firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, dział w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  REKLAMA