Sprzedaż kwoty mlecznej z podatkiem
REKLAMA
Odpłatne zbycie prawa do indywidualnej ilości referencyjnej (tzw. kwot mlecznych) oraz odpłatne przeniesienie prawa do uprawy i dostawy buraków cukrowych na innego plantatora podlega opodatkowaniu, o ile jest świadczone przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez odpłatną dostawę towarów rozumie się – co do zasady – przeniesienie praw do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ww. ustawy), natomiast przez świadczenie usług – każde świadczenie na rzecz podmiotu, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej (art. 8 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy).
W związku z tym, że sprzedaż kwot mlecznych i prawa do uprawy buraka nie są wymienione w wykazach dla usług zwolnionych z VAT czy korzystających z obniżonej stawki, podlegają one 22-proc. stawce – wyjaśnia minister finansów.
Umowy takie nie podlegają jednak podatkowi od czynności cywilnoprawnych (p.c.c.). Nie zostały wymienione w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Ponadto umowy zbycia prawa do uprawy i dostawy buraka cukrowego nie są umowami sprzedaży.
Stanowisko takie potwierdza informacja ministra rolnictwa i rozwoju wsi (pismo z 18 stycznia 2006 r. Nr F.ri.030/6/06).
O wątpliwościach związanych z opodatkowaniem umów informował w interpelacji poseł Stanisław Stec. Zwolnienie ich z podatku od czynności cywilnoprawnych oznaczałoby konieczność opodatkowania VAT. Jednak ustawa o VAT nie odnosi się wprost do problemu, a urzędy skarbowe wydają odmienne interpretacje w tym zakresie.
Marcin Musiał
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat