reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sprzedaż kwoty mlecznej z podatkiem

Sprzedaż kwoty mlecznej z podatkiem

Sprzedaż przez rolnika niewykorzystanej kwoty mlecznej oraz prawa do uprawy i dostawy buraków cukrowych podlega 22-proc. stawce VAT - wyjaśnia resort finansów w odpowiedzi na interpelacje poselskie.


Odpłatne zbycie prawa do indywidualnej ilości referencyjnej (tzw. kwot mlecznych) oraz odpłatne przeniesienie prawa do uprawy i dostawy buraków cukrowych na innego plantatora podlega opodatkowaniu, o ile jest świadczone przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez odpłatną dostawę towarów rozumie się – co do zasady – przeniesienie praw do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ww. ustawy), natomiast przez świadczenie usług – każde świadczenie na rzecz podmiotu, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej (art. 8 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy).W związku z tym, że sprzedaż kwot mlecznych i prawa do uprawy buraka nie są wymienione w wykazach dla usług zwolnionych z VAT czy korzystających z obniżonej stawki, podlegają one 22-proc. stawce – wyjaśnia minister finansów.Umowy takie nie podlegają jednak podatkowi od czynności cywilnoprawnych (p.c.c.). Nie zostały wymienione w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Ponadto umowy zbycia prawa do uprawy i dostawy buraka cukrowego nie są umowami sprzedaży.Stanowisko takie potwierdza informacja ministra rolnictwa i rozwoju wsi (pismo z 18 stycznia 2006 r. Nr F.ri.030/6/06).O wątpliwościach związanych z opodatkowaniem umów informował w interpelacji poseł Stanisław Stec. Zwolnienie ich z podatku od czynności cywilnoprawnych oznaczałoby konieczność opodatkowania VAT. Jednak ustawa o VAT nie odnosi się wprost do problemu, a urzędy skarbowe wydają odmienne interpretacje w tym zakresie.Marcin Musiał

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama