Nowe zasady amortyzacji
REKLAMA
Jednak na tych i innych zmianach Ministerstwo nie straci. Według prognoz wprowadzenie możliwości dokonywania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego przez małych podatników uszczupli budżet na kwotę150 mln zł. Natomiast na innych zmianach zasad amortyzacji zysk wyniesie 320 mln zł.
Najbardziej korzystne jest wprowadzenie nowej metody jednorazowej amortyzacji dla małych podatników, tzn. takich których przychód ze sprzedaży w roku poprzednim nie przekraczał 800 000 euro oraz dla podatników rozpoczynających po raz pierwszy w roku podatkowym działalność gospodarczą. Nowe zasady amortyzacji polegają na możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych dokonywanych jednorazowo odpisów amortyzacyjnych, od środków trwałych z grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych. Łącznie wysokość tych odpisów (niezależnie od ilości nabytych środków trwałych) w roku podatkowym nie może przekroczyć równowartości kwoty 50 000 euro. Jednocześnie proponuje się rezygnację z możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej fabrycznie nowych środków trwałych w pierwszym roku podatkowym w wysokości 30 proc. tej wartości.
W nowo wprowadzonym przepisie określono wysokość wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych przez podatnika w razie likwidacji osoby prawnej. W tym przypadku za wartość początkową uznawać się będzie, ustaloną przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.
Ponadto wprowadzono przepis, zgodnie z którym podatnicy którzy otrzymali wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części będą ustalali wartość otrzymanego majątku w wysokości wartości początkowej ustalonej w księgach zbywcy. Podatnicy ci, będą też musieli dokonywać odpisów amortyzacyjnych, z uwzględnieniem metody amortyzacji i wysokości dokonanych odpisów przez zbywcę. Jednocześnie katalog wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji dostosowano do przepisów ustawy Prawo własności przemysłowej, odwołując się do praw określonych tą ustawą.
Od nowego roku ma obowiązywać również przepis dotyczący nowych zasad dokonywania amortyzacji od budynków niemieszkalnych. W odniesieniu do budynków niemieszkalnych (stawka amortyzacji 2,5 proc.), których okres amortyzacji podatkowej wynosi 40 lat, postanowiono, że w przypadku ich zbycia, amortyzacja dokonywana przez nabywcę takiego budynku musi być dokonywana z uwzględnieniem okresu, w jakim budynek był amortyzowany przez zbywcę. Dodatkowo zastrzeżono, że okres, w jakim budynek amortyzuje nabywca nie może być krótszy niż 10 lat.
Bogdan Świąder
bogdan.swiader@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat