REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

34 uczelnie pozwolą uniknąć egzaminu

Zdobycie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie jest proste. Przekonują się o tym zarówno ci, którzy chcą zdobyć uprawnienia zdając egzamin, jak i ci, którzy uzyskują odpowiednie wykształcenie po to, by otrzymać certyfikat bez konieczności zdawania egzaminu.

W tym drugim przypadku trzeba jednak sprawdzić, czy uczelnia, na której studiuje księgowy, posiada prawo do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych. Jeśli nie, lepiej szybko ją zmienić, zwłaszcza że uprawnienia takie mają głównie państwowe uniwersytety, uczelnie i instytuty. Jednostek tych jest 31. Natomiast spośród licznych prywatnych szkół wyższych uprawnienia te posiadają zaledwie trzy uczelnie. W praktyce prowadzi to do licznych absurdów. Wszystkiemu winne są przepisy rozporządzenia ministra finansów z dnia 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. nr 120, poz. 1022 z późn. zm.).

Nierówne wymagania...

– W księgowości pracuję już 20 lat. Od 10 lat pełnię funkcję głównego księgowego. Obecnie kończę studia magisterskie o specjalności zarządzanie finansami i rachunkowość. Nie otrzymam jednak certyfikatu księgowego bez egzaminu, bo według rozporządzenia studiuję na niewłaściwej uczelni – twierdzi księgowy Maciej Harczuk.
Kryteria dotyczące wydawania certyfikatu, ustalone przez resort finansów, budzą wiele wątpliwości. Nie dają szans doświadczonym księgowym. Ci nie mogą zdobyć uprawnień bez konieczności zdawania egzaminu i to także wtedy, gdy posiadają wieloletnią praktykę.
Problemu nie dostrzega jednak Ministerstwo Finansów. Zdaniem resortu przepis, zgodnie z którym stosowne wykształcenie ma być zdobyte w jednostkach organizacyjnych uprawnionych do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych ma na celu zagwarantowanie, że osoby uzyskujące certyfikat księgowy bez egzaminu posiadają wiedzę teoretyczną na odpowiednio wysokim poziomie.

...oburzają księgowych

Jednak zdaniem księgowych posiadających długoletnie doświadczenie, wymagania te są absurdalne. Zrównują one wykształcenie wyższe, zdobyte w jednostkach, które nie mają prawa do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych z wykształceniem średnim.
– Dlaczego osoby, które uzyskały wykształcenie wyższe magisterskie o specjalności rachunkowość na renomowanych uczelniach, które nie mają uprawnień do nadawania tytułu doktora nauk ekonomicznych, nie mogą otrzymać certyfikatu księgowego? Osoby takie oraz osoby z wykształceniem średnim muszą zdawać dodatkowy egzamin, czyli są traktowane tak samo – twierdzi jeden z rozgoryczonych księgowych.
Podobnego zdania jest radca prawny Monika Drab-Grotowska, wykładowca na kursach przygotowujących do egzaminu na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Jej zdaniem nie ma racjonalnego uzasadnienia dla tego typu ograniczeń dla absolwentów większości szkół niepaństwowych. Nie można z góry zakładać, że są oni gorzej przygotowani od absolwentów szkół państwowych.
– Umiejętności jednych i drugich osób i tak zweryfikuje późniejsza praca z klientem i wykonywanie zawodu na własny rachunek – dodaje nasza rozmówczyni.

Przepisy trzeba zmienić

Zdaniem praktyków egzamin powinien dotyczyć tylko tych osób, które mają niewielką praktykę w księgowości i wykształcenie średnie lub wykształcenie wyższe niekierunkowe. Dla osób, które mają wykształcenie wyższe magisterskie o kierunku ekonomicznym o specjalności rachunkowość i mają praktykę w księgowości, certyfikat powinien być nadawany automatycznie.
Przepisy należy zatem zmienić. Resort finansów nie przewiduje jednak kolejnych zmian, poza niewielkimi udogodnieniami, które najprawdopodobniej wejdą w życie już w lipcu.

GDZIE STUDIOWAĆ, ŻEBY ZDOBYĆ CERTYFIKAT
Uczelnie, których ukończenie pozwala zdobyć certyfikat bez zdawania egzaminu
Prywatne uczelnie
• Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
• Wyższa Szkoła Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie
• Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Kozmińskiego w Warszawie
Uniwersytety
• Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II
• Uniwersytet Gdański
• Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
• Uniwersytet Łódzki
• Uniwersytet im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie
• Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu
• Uniwersytet Opolski
• Uniwersytet Szczeciński
• Uniwersytet Warszawski
• Uniwersytet w Białymstoku
Wyższe szkoły techniczne
• Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
• Akademia Morska w Gdyni
• Politechnika Częstochowska
• Politechnika Gdańska
• Politechnika Łódzka
• Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego
• Politechnika Śląska w Gliwicach
• Politechnika Warszawska
• Politechnika Wrocławska
Akademie ekonomiczne
• Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
• Akademia Ekonomiczna w Krakowie
• Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
• Akademia Ekonomiczna im. Oskara Langego we Wrocławiu
• Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Wyższe szkoły rolnicze
• Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
• Akademia Rolnicza w Szczecinie
Placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk
• Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa w Warszawie
• Instytut Nauk Ekonomicznych w Warszawie
Instytuty naukowo-badawcze
• Instytut Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie
• Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle ORGMASZ w Warszawie
• Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie

POSTULUJEMY
Ministerstwo Finansów powinno zmienić przepisy rozporządzenia dotyczące uznawania wykształcenia zdobytego wyłącznie na uczelniach mających uprawnienia do nadawania tytułu doktora nauk ekonomicznych przy ubieganiu się o certyfikat księgowego bez konieczności zdawania egzaminu.

Agnieszka Pokojska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Korekta dokumentów złożonych do ZUS 2023/2024. Co z nadpłatami? Jakie zmiany od nowego roku? [Wyjaśnienia ZUS]

    ZUS w szerokiej kampanii medialnej informuje i przypomina od pewnego czasu, że tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast korekty tych dokumentów za okres od stycznia 2022 r. są możliwe w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. ZUS przygotował też odpowiedzi na 9 najczęściej pojawiających się pytań na ten temat. Wyjaśnia m.in. kwestię ew. sankcji za brak korekt, zasady odzyskiwania nadpłat, czy zmiany dot. korygowania dokumentów od 1 stycznia 2024 r.

    Wyższy podatek dochodowy, by sfinansować transformację klimatyczną

    65 proc. polskich respondentów mogłoby płacić większy podatek dochodowy, by pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach poradzić sobie z kosztami zielonej transformacji; 51 proc. zgodziłoby się zapłacić dodatkowe 1-2 proc. swojego dochodu - wynika z ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

    Księgowa odchodzi a firma zostaje z problemem. Co zrobić, by zatrzymać księgową?

    Wiele firm zna tę sytuację – ważny specjalista taki jak księgowa zaczyna zdradzać oznaki zmęczenia i niezadowolenia z pracy. Brak czasu, za dużo obowiązków, nadmiar dokumentów – to prosta droga do wypalenia zawodowego i rezygnacji ze stanowiska. Jednak czy przedsiębiorcy są gotowi na konsekwencje, jakie niesie za sobą odejście tak ważnego pracownika? Co zrobić, by zatrzymać księgowego w firmie?

    Tabela kursów średnich NBP nr 230/A/NBP/2023 z 28 listopada 2023 r. Kurs euro 4,3542 zł

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 28 listopada 2023 r. NBP nr 230/A/NBP/2023. Średni kurs euro 4,3542 zł.

    ZUS: Brak korekty ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA do końca 2023 r. bez kar dla przedsiębiorcy

    ZUS informuje, że korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. jest możliwa tylko do końca 2023 roku. Przy czym jeżeli ktoś nie zdąży z korektą w tym terminie, ZUS nie będzie stosował sankcji. Warto też wiedzieć, że błędy w dokumentach rozliczeniowych z ZUS za okres od stycznia 2022 r. - można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

    Przedłużenie 0 proc. VAT na żywność w 2024 r. "Marszałek Hołownia nie poddaje projektu pod obrady Sejmu"

    Zamrażarka w gabinecie marszałka Sejmu jest aktywna - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, zarzucając Szymonowi Hołowni, że nie poddaje pod obrady trzech projektów ustaw, dot. przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. Zaapelował też do Hołowni, by zachowywał więcej powagi kierując obradami Izby.

    Aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat

    "W związku ze zmianami demograficznymi, aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat. Pandemia covid-19 zaostrzyła niedobory umiejętności, z którymi boryka się już wiele sektorów." Jakie wyzwania czekają rynek pracy w UE? Rozmawiali o tym przedsiębiorcy podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw.

    PIT za 2023 rok: chcesz zapłacić niższy podatek, skorzystaj z ulg i odliczeń, jest na to jeszcze miesiąc. Ale czy potrafisz

    Znajomość prawa podatkowego nigdy nie była mocną stroną Polaków, także i dlatego, że ulg i odliczeń było dużo a same przepisy mało zrozumiałe. Dlatego składanie rocznych PIT-ów zawsze wywoływało tak wielkie poruszenie. Teraz większości Polaków spełnienie rocznego obowiązku podatkowego ułatwia sam fiskus, wypełniając PIT-y roczne i oddając je do cyfrowej akceptacji. Jednak tak przygotowane deklaracje podatkowe najczęściej nie uwzględniają wszystkich możliwych odliczeń i ulg podatkowych.

    Dostosowanie zasad wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSEF – projekt rozporządzenia

    Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Zaproponowane zmiany mają dostosować  wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSeF. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2024 r., z wyjątkiem tych dotyczących faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną VAT, które będą obowiązywały od 2025 r.

    Nowe zasady korzystania z KSeF od 1 lipca 2024 roku. Jest już projekt rozporządzenia. Co się zmieni?

    Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. To nowe rozporządzenie ma od 1 lipca 2024 r. zastąpić rozporządzenie z 2021 r. o tej samej nazwie. W większości nowe rozporządzenie powieli dotychczasowe rozwiązania, ale wprowadza również nowe regulacje. ZAW-FA będzie można składać elektronicznie. Umożliwione zostanie samofakturowanie przez podmioty zagraniczne bez polskiego NIP. Wprowadzone zostanie większe zabezpieczenie dla wygenerowanych tokenów. Określono również zasady nadawania uprawnień i dostępu do faktur VAT RR przez rolników ryczałtowych oraz oznaczania faktur kodem QR.

    REKLAMA