REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gabinety lekarskie z ewidencją podatkową

REKLAMA

Ministerstwo Finansów nie pracuje nad wprowadzeniem kas fiskalnych do gabinetów lekarskich, co nie oznacza, że nie może zająć się sprawą. Ewidencji obrotów lekarzy od dawna domagają się posłowie.

Wiceminister finansów Jarosław Neneman nie chce oceniać pomysłu Ministerstwa Zdrowia, by gabinetom lekarskim nakazać ewidencjonowanie obrotów za pomocą kas fiskalnych.

– W resorcie nie są prowadzone prace zmierzające do wprowadzenia kas do prywatnych praktyk medycznych. Co nie znaczy, że nie mogą się rozpocząć – zaznaczył wiceminister. Jego zdaniem obowiązujące zwolnienie usług opieki medycznej z VAT nie wyklucza wprowadzenia kas do gabinetów tylko na potrzeby ewidencjonowania obrotów. Według resortu, ograniczyłoby to szarą strefę w usługach medycznych, szacowaną na ok. 10 mld zł rocznie.

Jednak objęcie praktyk lekarskich obowiązkiem ewidencjonowania obrotów nie musi się przełożyć na większe dochody fiskusa. Lekarze mogą korzystać z opodatkowania kartą podatkową. Płacą wtedy m.in. od zadeklarowanej liczby godzin pracy, a nie obrotów, nie więcej jednak niż 1334,4 zł miesięcznie. Rząd na razie odstąpił od zapowiadanej niedawno likwidacji karty podatkowej.

– Nie braliśmy tego pod uwagę. To zmieniałoby postać rzeczy – nie ukrywa zaskoczenia wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. – Moim zdaniem lekarze najczęściej prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów.
O wprowadzenie kas fiskalnych m.in. w usługach medycznych czy prawniczych nie raz apelowali posłowie Komisji Finansów Publicznych w Sejmie poprzedniej kadencji. Z danych MF wynika, że wartość usług prawniczych świadczonych dla osób fizycznych wynosi około 3,4 mld zł rocznie. Koszt usług medycznych w 2003 roku to 26 mld zł. Z szacunków wynika, że wartość odpłatnych usług na rzecz osób fizycznych, które mogłyby objąć kasy, stanowi ok. 2 proc. tej sumy, czyli ponad 0,5 mld zł. W ubiegłym roku resort finansów przedstawił harmonogram wprowadzania kas fiskalnych w latach 2006-2007. Najpierw (w 2006 roku) ze zwolnieniami z konieczności stosowania kas mieli się pożegnać prawnicy, architekci, detektywi czy księgowi, zaś w następnej kolejności (w 2007 roku) – medycy.

W przygotowanym przez Ministerstwo Finansów pod rządami minister Zyty Gilowskiej projekcie nowelizacji ustawy o VAT po harmonogramie nie ma jednak śladu. Rozwiązania przedstawione w rządowym projekcie nowelizacji ustawy o VAT, który właśnie trafił do Sejmu, przewidują jedynie zmianę zasad refundacji wydatków związanych z zakupem kasy fiskalnej. Podatnik, który rozpocznie ewidencję za pomocą kasy rejestrującej, będzie mógł odliczyć od VAT należnego kwotę wydatkowaną na zakup każdej kasy w wysokości 90 proc. ceny zakupu, nie więcej jednak niż 700 zł.

Zgodnie z rozporządzeniem z 28 marca tego roku większość obowiązujących zwolnień przedłużono do 31 grudnia 2006 roku. Jednak nie wszystkie. Od 1 września kasy fiskalne będą musieli zainstalować m.in. sprzedawcy części samochodowych, sprzętu radiowego i telewizyjnego, sprzętu fotograficznego, płyt CD i DVD.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pewny i stały zysk z oszczędności: np. 6,2% rocznie przez 3 lata. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

REKLAMA

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

REKLAMA

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

REKLAMA