REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urząd zwróci akcyzę pośrednikom

REKLAMA

Pośrednicy zajmujący się eksportem paliw i piwa mogą starać się o zwrot akcyzy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że ograniczenie zwrotu tylko do podatników akcyzy jest niezgodne z prawem.

WSA w Warszawie uchylił wczoraj decyzje organów celnych odmawiające spółce J&S Energy prawa do zwrotu 217 tys. zł akcyzy zapłaconej w cenie toluenu, który spółka wyeksportowała. Według sądu rozporządzenie ministra finansów ograniczające prawo do zwrotu akcyzy jedynie do podatników, którzy ją odprowadzili, jest niezgodne z ustawą o akcyzie i dyrektywami europejskimi.

Zdaniem sądu z istoty akcyzy i przepisów UE wynika, że podatkowi temu powinna podlegać tylko konsumpcja. Podatek powinien być płacony w kraju, gdzie się ona dokonuje. Przepisy polskiej ustawy o akcyzie spełniają te wymagania. Jednak akty wykonawcze do niej różnicują prawo do zwrotu w zależności od rodzaju wyrobów podlegających eksportowi lub dostawy wewnątrzwspólnotowej. Wymogów ustawy nie spełnia rozporządzenie regulujące zwrot podatku w przypadku wyrobów zharmonizowanych.

– W akcie wykonawczym sprzecznie z ustawą dokonano zawężenia zwrotu tylko do podatników akcyzy – uzasadniał wyrok sędzia Jerzy Płusa. Przypomniał, że sąd nie może stosować rozporządzeń, które uzna za niezgodne z ustawami.

Wyrok nie jest prawomocny. Na razie nie wiadomo, czy organy celne wniosą kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

– Niewykluczone. Najpierw musimy się zapoznać z pisemnym uzasadnieniem orzeczenia – powiedziała Maria Hiż z Ministerstwa Finansów.

Zdaniem Leszka Tokarskiego partnera z firmy Deloitte, reprezentującego skarżącą spółkę, wyrok otwiera drogę do starania się o zwrot akcyzy także innym eksporterom wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Jak powiedział GP Grzegorz Zambrzycki, prezes J&S Energy, wyrok może pobudzić eksport polskich towarów zharmonizowanych.
Urząd celny odmówił J&S Energy zwrotu, powołując się m.in. na par. 5 rozporządzenia z 14 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Mówi on, że zwrot przysługuje podatnikowi, który zapłacił akcyzę i wyeksportował towar. Spółka była tylko pośrednikiem – kupiła toluen w Petrochemii Blachownia i wyeksportowała towar. Cena zawierała 217 tys. zł akcyzy, którą producent zapłacił fiskusowi. Zgodnie z artykułem 60 ustawy o akcyzie podmiotowi, który dostarczył wyroby akcyzowe zharmonizowane na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje zwrot akcyzy.

Podobnie jest w przypadku eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju. Tymczasem rozporządzenie zamiast terminu podmiot (czyli każdy) używa słowa podatnik. To oznacza, że w wielu przypadkach fiskus nikomu nie zwraca akcyzy od eksportowanych wyrobów zharmonizowanych. Nie dostają jej producenci, gdyż sprzedając towar pośrednikowi nie eksportują go, ani pośrednicy, ponieważ nie są podatnikami akcyzy. Podobnych problemów nie ma w przypadku wyrobów niezharmonizowanych, na przykład kosmetyków. Rozporządzenie, które ich dotyczy, jest zgodne z ustawą o akcyzie.

Sygn. akt III SA Wa 1457/06

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA