REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jeśli resort nic nie zrobi, stawki wzrosną

REKLAMA

Eksperci alarmują, że wzrost VAT w budownictwie mieszkaniowym jeszcze pogłębi kryzys na rynku. Podwyżka podatku będzie kolejnym impulsem do podniesienia i tak już szalejących cen mieszkań. Zmiany dotkną także inwestorów budujących tzw. systemem gospodarczym.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przepisy unijne pozwalają jednak stosować niższy VAT dla tzw. budownictwa społecznego. Wystarczy przyjąć do ustawy odpowiednią definicję. Mimo że problem jest znany od dawna, do dziś takiej definicji nie ma – są tylko jej projekty.
Eksperci alarmują, że wzrost VAT w budownictwie mieszkaniowym jeszcze pogłębi kryzys na rynku. Podwyżka podatku będzie kolejnym impulsem do podniesienia i tak już szalejących cen mieszkań. Zmiany dotkną także inwestorów budujących tzw. systemem gospodarczym. Z końcem 2007 roku traci bowiem moc ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Podrożeją wszystkie materiały budowlane.

Scenariusz z podwyżkami
– W stosunku do dochodów społeczeństwa budownictwo w Polsce jest niebywale drogie. Za średnią pensję Polak może kupić 0,6-0,7 metra kwadratowego mieszkania, zaś obywatele starej UE około trzy razy więcej. W liczbie mieszkań przypadających na 1000 osób jesteśmy na szarym końcu – mówi Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa.
Przedstawiciele branży budowlanej są zdania, że obecne windowanie cen mieszkań to między innymi efekt panicznej reakcji rynku na perspektywę wzrostu VAT na budownictwo mieszkaniowe w 2008 roku. Niepewność powoduje nienaturalnie zwiększony popyt i spekulacyjne zakupy mieszkań.
– Cykl budowlany trwa około dwóch lat, a każdy klient chce wiedzieć, ile będzie kosztowało go mieszkanie. Resort finansów zdaje sobie z tego sprawę, ale milczy. Chciałbym, by to milczenie nie było zapowiedzią zmiany stawki VAT. Jeżeli Sejm nic nie zrobi, to automatycznie od 1 stycznia 2008 r. będziemy płacić więcej za mieszkania – obawia się Marek Poddany, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Może się też okazać, że inwestorzy, którzy dziś zaczynają finansować budowy, w przypadku sprzedaży lokalu po tej dacie będą musieli dopłacić. Niższy VAT obejmie tylko wpłaconą wcześniej zaliczkę.
Według Radosława Cichego, doradcy finansowego z Money Expert podwyżka VAT o 15 proc. mogłaby w znaczący sposób wpłynąć na wzrost cen nieruchomości, a tym samym ograniczyć możliwości ich nabywania przez najmniej zamożnych obywateli.

Ratunek w budownictwie
– Jeżeli w ustawie o VAT zostanie odpowiednio zdefiniowane budownictwo społeczne, to będziemy mieli możliwość utrzymania 7 proc. stawki VAT na budownictwo mieszkaniowe. Artykuł 41 ust. 6 ustawy o VAT daje możliwość stosowania obniżonej stawki VAT na dostawę, budowę, remont lub przebudowę budynków mieszkalnych realizowanych w ramach budownictwa społecznego. Pozwala na to także unijna VI Dyrektywa i załącznik H – mówi Monika Śliwińska, konsultant podatkowy w spółce doradztwa podatkowego MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.
Pierwszy projekt definicji na początku tego roku przedstawiło Ministerstwo Transportu i Budownictwa. Zakładał on, że społeczne nie mogą być m.in. lokale luksusowe, których powierzchnia przekracza 350 mkw. lub gdy powierzchnia balkonów i tarasów przekracza 65 mkw. W praktyce taka definicja objęłaby większość budownictwa mieszkaniowego. Obecnie Ministerstwo Budownictwa proponuje jednak ograniczenia. Chce, by warunki objęcia określonych obiektów mianem budownictwa społecznego znalazły się nie w ustawie o VAT, a w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. O tym, czy mieszkanie jest budowane w ramach budownictwa społecznego, decydowałaby jego wartość oparta na krotności tzw. kosztu odtworzenia metra kwadratowego lokalu lub domu.
Z kolei projekt przygotowany przez Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa przewiduje nie tylko objęcie niższą stawką VAT budownictwa mieszkaniowego, ale – pod pewnymi warunkami – także materiałów budowlanych i gruntów pod budownictwo mieszkaniowe oraz związaną z nim infrastrukturę.

Posłowie nalegają…
Cierpliwość stracili posłowie. Dwa tygodnie temu sejmowa Komisja Infrastruktury wystąpiła do premiera z dezyderatem, w którym domaga się utrzymania obniżonej stawki VAT w całym budownictwie mieszkaniowym. Chce także, by zastosowano rozwiązania, które zapewnią obywatelom niższy VAT niezależnie od formy organizacyjnej realizacji budowy, remontu czy modernizacji obiektów mieszkaniowych. Na październik zaplanowano połączone posiedzenie sejmowych Komisji Infrastruktury i Komisji Finansów Publicznych. Posłowie oczekują, że rząd przedstawi projekty ustaw, które zapewnią utrzymanie obecnych stawek VAT na budownictwo mieszkaniowe po 1 stycznia 2008 r.
Tymczasem resort finansów zapewnia, że dąży do objęcia budownictwa mieszkaniowego preferencyjną stawką VAT. Prowadzone też są prace nad przygotowaniem definicji budownictwa społecznego. Poza tym Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej z wnioskiem o objęcie obniżoną stawką VAT usług remontów i napraw prywatnych lokali mieszkalnych.
– Wydawać by się mogło, że półtora roku to wystarczająco dużo czasu na przygotowanie niezbędnych zmian. Patrząc jednak na tempo prac nad polskim prawem i jego jakość można mieć wątpliwości – radzi Monika Śliwińska, z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.
…a resort ma czas
Ministerstwo Finansów nie widzi jednak powodu do pośpiechu.
– By zmniejszyć niepewność na rynku, zmiany zostaną wprowadzone z odpowiednim wyprzedzeniem. Na pewno nie w grudniu przyszłego roku. Trzeba pamiętać, że nie ma dobrej definicji budownictwa społecznego. Każda musi podzielić budownictwo na społeczne i niespołeczne. Będzie więc pokusa do obchodzenia prawa – mówi wiceminister finansów Jarosław Neneman.
Także według Marka Poddanego, rozróżnienie stawek VAT w zależności od wielkości mieszkania lub jego wartości otworzy pole do nadużyć. Klienci będą próbować tak omijać prawo, by zapłacić niższą stawkę. Można sobie wyobrazić sprzedawanie dużych mieszkań w małych opodatkowanych 7-proc. stawką częściach czy łączenie kilku takich lokali w jeden duży, który podlegałby wyższej stawce.
Unijny komisarz ds. podatków i ceł Laszlo Kovacs uważa, że budowa nowych domów może być objęta obniżoną stawką VAT, pod warunkiem że będzie elementem polityki społecznej rządu. Wczoraj w Warszawie powiedział, że to od rządów poszczególnych krajów członkowskich zależy, jak zakwalifikują inwestycje.
Za średnią pensję Polak może kupić 0,6-0,7 metra kwadratowego mieszkania, zaś obywatele starej UE około trzy razy więcej

MARCIN MUSIAŁ
marcin.musial@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

REKLAMA