| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus sam przekaże 1 procent podatku

Fiskus sam przekaże 1 procent podatku

Zgodnie z założeniami zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, które zostały już zaakceptowane przez rząd i są po pierwszym czytaniu w Sejmie,

od 2007 roku przekazywaniem 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego zajmowałyby się urzędy skarbowe.
Prawo do przekazania 1 proc. podatku zyskaliby ci podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie 19-proc. PIT, oraz ci, którzy uzyskują dochody z kapitałów pieniężnych. To ważne zmiany. Z jednej strony uproszczona zostanie procedura przekazywania tej darowizny, z drugiej zaś – poszerzony zostanie krąg osób, którym wspieranie organizacji charytatywnych opłacałoby się podatkowo.
Jednak przekazywanie 1 proc. w odniesieniu do zeznań podatkowych składanych za 2006 rok odbywałoby się jeszcze na dotychczasowych zasadach. Urząd miałby przekazywać darowiznę dopiero w rozliczeniu za 2007 rok, mimo że nowe przepisy znajdą się w ustawie o PIT już 1 stycznia 2007 r.
Nowy sposób przekazywania części podatku nie jest pomysłem polskim. Zasady, jakie miałyby obowiązywać w Polsce, zostały zaczerpnięte z wzorców węgierskich.

Urząd wpłaci pieniądze
Z założeń projektu zmian w ustawie o PIT oraz niektórych innych ustaw wynika, że urząd skarbowy, na wniosek podatnika, przekaże na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego – wybranej przez podatnika – kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego. Kwota ta zostanie zaokrąglona do pełnych dziesiątek groszy w dół. Podatnicy będą określać w zeznaniu, jaką organizację wybrali poprzez podanie jej nazwy, numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego i numeru rachunku bankowego. Dziś, aby podatnik mógł zmniejszyć swój podatek o 1 proc., musi najpierw sam dokonać wpłaty na rachunek bankowy wybranej organizacji, a dopiero potem zmniejszyć podatek w zeznaniu rocznym.

Tylko jedna organizacja
Przekazania kwoty 1 proc. podatku na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego – po pomniejszeniu o koszty przelewu bankowego – będzie dokonywał urząd skarbowy właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego. 1 proc. naszego podatku urząd przekaże w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Trzeba będzie jednak pamiętać, że fiskus przekaże 1 proc. podatku tylko w sytuacji, gdy podatnik złoży roczne zeznanie PIT w ustawowym terminie. Gdy się spóźni, wsparcie organizacji pożytku publicznego nie będzie możliwe.
Ponadto podatnik w zeznaniu będzie miał prawo wskazać tylko jedną organizację, na konto której będzie chciał przekazać 1 proc. podatku. Zdaniem Ministerstwa Finansów pozwoli to uniknąć sytuacji, w której 1 proc. podatku wynoszący np. 10 zł byłby przez urząd skarbowy przekazywany po 1 zł na rzecz 10 organizacji wskazanych przez podatnika.
Trzeba przyznać, że zmiany te będą korzystne dla podatników. Będą też kosztowne dla budżetu państwa. Według szacunków resortu finansów w 2008 roku (z zeznań za 2007 rok) dochody budżetowe zmniejszą się o 250 mln zł.

Unia wspiera potrzebujących
Z danych zebranych przez ekspertów CMS Cameron McKenna wynika, że nie tylko Polska wspiera organizacje charytatywne poprzez przekazywanie im części podatków. Przykładowo w Holandii osoby fizyczne mogą odliczyć od dochodu darowizny na instytucje kościelne, charytatywne, kulturalne i naukowe w wysokości od 1 do 10 proc. dochodu podatnika. Na Słowacji osoby fizyczne mogą wskazać w rocznej deklaracji podatkowej instytucję charytatywną, której władze skarbowe przekażą 2 proc. podatku. Natomiast niemiecki system podatkowy pozwala na odliczenie od dochodu darowizn, do wartości nie wyższej niż 5 proc. dochodu.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »