| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie płacą tylko najubożsi

Nie płacą tylko najubożsi

Osoby ubogie nie muszą płacić opłaty skarbowej. Stan ubóstwa należy jednak udokumentować odpowiedniemu organowi - wyjaśnił minister finansów.

 

Ustawa o opłacie skarbowej zawiera liczne zwolnienia z obowiązku jej zapłaty. Beneficjentami tych zwolnień są osoby ubogie.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy nie podlegają opłacie skarbowej podania i załączniki do podań wnoszone przez osoby, które stan ubóstwa udokumentują organowi mającemu rozpatrzyć podanie, czynności urzędowe dokonywane na wniosek tych osób, a także wydawane im zaświadczenia.

Wobec braku definicji pojęcia „ubóstwo”, należy oprzeć się na przepisach, które na stan ubóstwa się powołują. W szczególności chodzi o ustawę o pomocy społecznej, która przewiduje możliwość uzyskania świadczeń z pomocy społecznej przez osoby znajdujące się w stanie ubóstwa wyznaczonego przez odpowiednio niski poziom dochodów.
Dokumentami potwierdzającymi stan ubóstwa osoby ubiegającej się o zastosowanie wyłączenia z opłaty skarbowej mogą być zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej, a także każdy inny dokument potwierdzający stan ubóstwa w sposób wiarygodny.

Minister finansów wskazuje ponadto pkt 7 i pkt 11 kolumny 4 w części I załącznika do ustawy, które ustanawiają zwolnienia z opłaty skarbowej dla podmiotów należących do kategorii osób, które albo nie posiadają własnych dochodów (ucząca się młodzież), albo znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, w tym także finansowej (inwalidzi, osoby dotknięte klęską żywiołową lub wypadkiem losowym).

MARCIN MUSIAŁ
marcin.musial@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK