Nie płacą tylko najubożsi
Osoby ubogie nie muszą płacić opłaty skarbowej. Stan ubóstwa należy jednak udokumentować odpowiedniemu organowi - wyjaśnił minister finansów.
Ustawa o opłacie skarbowej zawiera liczne zwolnienia z obowiązku jej zapłaty. Beneficjentami tych zwolnień są osoby ubogie.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy nie podlegają opłacie skarbowej podania i załączniki do podań wnoszone przez osoby, które stan ubóstwa udokumentują organowi mającemu rozpatrzyć podanie, czynności urzędowe dokonywane na wniosek tych osób, a także wydawane im zaświadczenia.
Wobec braku definicji pojęcia „ubóstwo”, należy oprzeć się na przepisach, które na stan ubóstwa się powołują. W szczególności chodzi o ustawę o pomocy społecznej, która przewiduje możliwość uzyskania świadczeń z pomocy społecznej przez osoby znajdujące się w stanie ubóstwa wyznaczonego przez odpowiednio niski poziom dochodów.
Dokumentami potwierdzającymi stan ubóstwa osoby ubiegającej się o zastosowanie wyłączenia z opłaty skarbowej mogą być zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej, a także każdy inny dokument potwierdzający stan ubóstwa w sposób wiarygodny.
Minister finansów wskazuje ponadto pkt 7 i pkt 11 kolumny 4 w części I załącznika do ustawy, które ustanawiają zwolnienia z opłaty skarbowej dla podmiotów należących do kategorii osób, które albo nie posiadają własnych dochodów (ucząca się młodzież), albo znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, w tym także finansowej (inwalidzi, osoby dotknięte klęską żywiołową lub wypadkiem losowym).
MARCIN MUSIAŁ
marcin.musial@infor.pl
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację

Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes
Tylko teraz
79,00 zł
Podatek od spadków i darowizn

Jak zdobyć Certyfikat:
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
1/10
Podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
spadku
darowizny
odpłatnego zniesienia współwłasności
zasiedzenia
Komentarze(0)
Pokaż: