VAT na usługi tłumaczy
REKLAMA
Odpowiadając na interpelację poselską minister finansów wytłumaczył, że status tłumacza przysięgłego jako podatnika VAT wynika z ustawy o VAT. Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 tej ustawy, podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Obejmuje ona wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmioty pozyskujące zasoby naturalne i rolników, a także osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Według fiskusa, definicja ta odnosi się także do czynności wykonywanych przez tłumaczy przysięgłych, działających na zlecenie organów procesowych.
Przepisy o VAT wiążą podstawę opodatkowania z kwotą należną z tytułu wykonania określonych czynności, obejmującą całość świadczenia należnego od nabywcy. Zgodnie z ustawą o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o należny VAT – wyjaśnia MF. Zatem przy czynnościach wykonywanych przez tłumaczy przysięgłych na rzecz organów procesowych podstawą opodatkowania VAT jest kwota należna od sądu pomniejszona o należny podatek. Kwestie obliczania kwoty należnej nie są w kompetencji ministra finansów, tylko ministra sprawiedliwości.
Marcin Musiał
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA