REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pospieszna nowelizacja ordynacji podatkowej

REKLAMA

Nad rządowym projektem nowelizacji ustawy - Ordynacja podatkowa będzie pracowała sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu szczególnie pozytywnie oceniono proponowane w projekcie ułatwienia dla podatników.

Jednym z głównych celów projektu jest zminimalizowanie obowiązku osobistych kontaktów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi. System powstawania zobowiązań podatkowych wymaga samodzielnego obliczenia podatku i wykazania go w złożonej deklaracji wraz z danymi istotnymi dla tego obliczenia. Istnieje więc ryzyko błędu w samoobliczeniu podatku. W razie stwierdzenia, że deklaracja zawiera błędy lub oczywiste omyłki bądź że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami, organ podatkowy obecnie wzywa składającego deklarację do złożenia niezbędnych wyjaśnień oraz skorygowania deklaracji, wskazując przyczyny, z powodu których podaje w wątpliwość informacje zawarte w deklaracji. Ta weryfikacja dotyczy więc technicznych aspektów złożonej deklaracji. Obecnie korekta deklaracji w toku czynności sprawdzających może być dokonana przez złożenie nowej deklaracji (korygującej) lub dokonanie stosownych poprawek w pierwotnej deklaracji. Szczególnie ta druga forma wymaga jednak osobistego stawienia się przed organem podatkowym.

Autopromocja

W celu wyeliminowania potrzeby stawiennictwa w sprawie skorygowania deklaracji w zakresie takich wad formalnych proponuje się w zmienionym art. 274 par. 1 pkt 1 wprowadzenie możliwości sporządzenia autokorekty deklaracji przez organ podatkowy. Rozwiązanie takie nie będzie jednak stosowane w przypadku, gdy w wyniku korekty deklaracji zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, nadpłaty, zwrotu podatku lub wysokości straty przekraczałaby 1000 zł. Uwierzytelniona kopia korekty byłaby następnie przekazywana podatnikowi celem jej akceptacji. Dołączona do korekty informacja o ewentualnych skutkach finansowych takiej korekty pozwoli na samodzielne wykonanie zobowiązania. Deklaracja po skorygowaniu powinna być czytelna. Rodzaj i znaczna ilość uchybień mogą więc eliminować możliwość zastosowania takiego trybu i uzasadniać konieczność złożenia nowej deklaracji, na wezwanie organu podatkowego. Zachowując dobrowolny charakter procedury czynności sprawdzających, podatnik może zgłosić sprzeciw wobec propozycji korekty deklaracji przedłożonej przez organ podatkowy, który pozbawia taką korektę skuteczności prawnej (art. 274 par. 3). Bezzasadna odmowa złożenia korekty skutkować będzie wszczęciem postępowania podatkowego w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego (nadpłaty).

Brak sprzeciwu w terminie nadaje takiej korekcie przymiot autokorekty deklaracji złożonej przez podatnika – art. 274 par. 4. Proponowany tryb czynności sprawdzających dotyczy również deklaracji płatników lub inkasentów i załączników do deklaracji (art. 274 par. 5).

Korekta powodująca skutki finansowe powyżej 1000 zł (błąd lub omyłka „większej wagi”) powinna być dokonana samodzielnie przez podatnika na wezwanie organu podatkowego – art. 274 par. 1 pkt 2 – wynika z uzasadnienia do projektu.

Krzysztof Tomaszewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA