Na powrót do swojego urzędu czeka się latami
REKLAMA
Przedsiębiorca, którego roczne obroty przekroczyły 5 mln euro, trafia do tzw. dużego urzędu skarbowego. Gdy w ciągu kolejnych dwóch lat przychody nie przekroczą limitu, może wrócić do poprzedniego urzędu skarbowego, by potem znowu trafić do dużego. I tak w nieskończoność. Największy problem wiąże się z terminem zmiany właściwości urzędu skarbowego. Wszystko przez niejasne przepisy.
Zgodnie z art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a) ustawy z 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 121, poz. 1267 z późn. zm.) zmiana urzędu skarbowego dotyczy osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln euro.
Wartość tę ustala się według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na koniec roku podatkowego. Według art. 5a ust. 1 zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego następuje z dniem 1 stycznia drugiego roku następującego po roku, w którym nastąpiło przekroczenie limitu.
– Przepisy regulujące kwestię zmiany właściwości urzędu skarbowego są skomplikowane i nieprecyzyjne. O ile nie ma wątpliwości, kiedy następuje zmiana urzędu po przekroczeniu przez firmę 5 mln euro, o tyle problemy pojawiają się, gdy w następnych latach takiego przychodu się nie osiąga – uważa Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg i Wspólnicy.
Zastosowanie ma w tym przypadku art. 5a ust. 5 ustawy o urzędach i izbach skarbowych.
– Zmiana powinna nastąpić, jeśli podatnik przez kolejne dwa lata nie zalicza się do kategorii dużych podatników – z dniem 1 stycznia roku następującego po drugim roku, w którym nie jest on zaliczany do dużych podatników – twierdzi Andrzej Nikończyk. Dodaje, że skoro zaliczenie do kategorii dużych podatników następuje na podstawie danych z poprzedniego roku, podatnik musi przez 2 kolejne lata nie przekraczać limitu, aby od 1 stycznia czwartego roku nastąpiła zmiana właściwości urzędu skarbowego. W przypadku podatników, dla których rok podatkowy kończy się w trakcie roku kalendarzowego, zmiana nastąpi dopiero od początku roku podatkowego rozpoczynającego się po 1 stycznia tego czwartego roku.
Firma, która incydentalnie przekroczyła 5 mln euro przychodu, trafi więc do dużego urzędu skarbowego. Do swojego poprzedniego urzędu może wrócić dopiero po kilku latach. Jeżeli w międzyczasie przynajmniej raz przekroczy limit, na kolejne lata powróci do dużego urzędu skarbowego.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Marcin Musiał
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat