| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Na powrót do swojego urzędu czeka się latami

Na powrót do swojego urzędu czeka się latami

Nawet kilka lat czekają na powrót do poprzedniego urzędu skarbowego podatnicy obsługiwani przez duże urzędy, gdy ich roczne przychody nie przekraczają 5 mln euro.


Przedsiębiorca, którego roczne obroty przekroczyły 5 mln euro, trafia do tzw. dużego urzędu skarbowego. Gdy w ciągu kolejnych dwóch lat przychody nie przekroczą limitu, może wrócić do poprzedniego urzędu skarbowego, by potem znowu trafić do dużego. I tak w nieskończoność. Największy problem wiąże się z terminem zmiany właściwości urzędu skarbowego. Wszystko przez niejasne przepisy.

Zgodnie z art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a) ustawy z 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 121, poz. 1267 z późn. zm.) zmiana urzędu skarbowego dotyczy osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln euro.

Wartość tę ustala się według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na koniec roku podatkowego. Według art. 5a ust. 1 zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego następuje z dniem 1 stycznia drugiego roku następującego po roku, w którym nastąpiło przekroczenie limitu.

– Przepisy regulujące kwestię zmiany właściwości urzędu skarbowego są skomplikowane i nieprecyzyjne. O ile nie ma wątpliwości, kiedy następuje zmiana urzędu po przekroczeniu przez firmę 5 mln euro, o tyle problemy pojawiają się, gdy w następnych latach takiego przychodu się nie osiąga – uważa Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Zastosowanie ma w tym przypadku art. 5a ust. 5 ustawy o urzędach i izbach skarbowych.

– Zmiana powinna nastąpić, jeśli podatnik przez kolejne dwa lata nie zalicza się do kategorii dużych podatników – z dniem 1 stycznia roku następującego po drugim roku, w którym nie jest on zaliczany do dużych podatników – twierdzi Andrzej Nikończyk. Dodaje, że skoro zaliczenie do kategorii dużych podatników następuje na podstawie danych z poprzedniego roku, podatnik musi przez 2 kolejne lata nie przekraczać limitu, aby od 1 stycznia czwartego roku nastąpiła zmiana właściwości urzędu skarbowego. W przypadku podatników, dla których rok podatkowy kończy się w trakcie roku kalendarzowego, zmiana nastąpi dopiero od początku roku podatkowego rozpoczynającego się po 1 stycznia tego czwartego roku.

Firma, która incydentalnie przekroczyła 5 mln euro przychodu, trafi więc do dużego urzędu skarbowego. Do swojego poprzedniego urzędu może wrócić dopiero po kilku latach. Jeżeli w międzyczasie przynajmniej raz przekroczy limit, na kolejne lata powróci do dużego urzędu skarbowego.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »