Wpłaty na PFRON są opodatkowane
REKLAMA
Resort finansów tłumaczy, że wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie są dla pracodawców obciążeniami obligatoryjnymi. W przypadku zatrudniania określonej liczby osób niepełnosprawnych lub przygotowania odpowiedniego stanowiska pracy dla pracownika, który utracił zdolność pracy na dotychczasowym stanowisku, pracodawcy nie będą musieli ich odprowadzać.
Zdaniem ministra finansów wpłaty na PFRON stanowią swego rodzaju sankcję finansową dla pracodawców, którzy nie realizują zadań z zakresu polityki zatrudnienia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, wynikającej z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dlatego składki te w ustawie o CIT zawarte zostały w katalogu wydatków, które nie mogą być zaliczane do kosztów podatkowych (art. 16 ust. 1 pkt 36 ustawy).
MF nie zgadza się z tezą, że składki na PFRON to rodzaj obciążenia koniecznego do prowadzenia działalności statutowej, np. związanej z ochroną zdrowia. Nie mogą być one bowiem utożsamiane z celami statutowymi podmiotów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Tym samym równowartość dochodu przeznaczonego na wpłatę na PFRON nie podlega zwolnieniu od podatku dochodowego.
Minister przyznaje, że z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 15 czerwca 2004 r. (sygn. akt III/SA/Wa 388/2003) wynika, że odprowadzenie wpłaty na PFRON równoznaczne jest z wydatkowaniem na cele statutowe. Jednak zdaniem resortu został on wydany w indywidualnej sprawie w oparciu o konkretny stan przedstawiony w skardze podatnika. Orzeczenie wiąże jedynie w tej sprawie, w której zostało wydane, a zatem nie może stanowić wykładni powszechnie obowiązującej.
MARCIN MUSIAŁ
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat