REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fiskus weźmie podatek od niepełnosprawnych

REKLAMA

Urzędnicy twierdzą, że od świadczeń dla niepełnosprawnych trzeba zapłacić podatek. Ministerstwo Finansów potwierdza niekorzystną interpretację wydaną przez urząd. Jeśli resort nie zmieni przepisów, organizacje pozarządowe nie będą pomagały potrzebującym.
W ubiegłym roku niepełnosprawni członkowie Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z Knurowa byli na kilku wycieczkach przygotowanych przez organizację. Teraz Stowarzyszenie boi się, że fundu-jąc wycieczki niepełnosprawnym, wpędzi ich w tarapaty podatkowe. Gliwicki urząd skarbowy uważa, że są one tzw. nieodpłatnymi świadczeniami stanowiącymi przychód. Trzeba od nich zapłacić podatek – potwierdza Ministerstwo Finansów.

Interpretacja urzędu

Urszula Krawczyk, przewodnicząca zarządu Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, była zdumiona interpretacją II Urzędu Skarbowego w Gliwicach, zgodnie z którą organizowane przez nich wycieczki stanowią dla jego członków przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Trzeba tylko ustalić jednostkowy koszt poniesiony przez Stowarzyszenie na rzecz uczestnika.
Urząd zwraca uwagę, że środki, z których były one finansowane, nie pochodziły bezpośrednio z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, więc nie mogą korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 27 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten mówi, że zwolnione z podatku są otrzymane zgodnie z odrębnymi przepisami świadczenia na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków PFRON. Ponieważ liczba uczestników imprezy jest znana, można obliczyć jednostkowy koszt. W związku z tym Stowarzyszenie powinno do końca lutego przekazać uczestnikom i urzędowi skarbowemu informację PIT-8C, a uczestnik powinien wykazać ją w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36 i zapłacić podatek. Niepełnosprawny, którego roczny dochód nie przekroczy tzw. kwoty wolnej w wysokości 2790 zł, co prawda nie zapłaci podatku, ale będzie musiał złożyć zeznanie roczne.

Wszyscy zaskoczeni

– Łatwiejsze byłoby dla nas odprowadzenie podatku od dotacji niż wysyłanie naszym podopiecznym PIT-ów i obarczanie ich obowiązkiem rozliczenia się z urzędem skarbowym. Najczęściej to osoby upośledzone – mówi Urszula Krawczyk.
Dodaje, że zdaniem urzędu gdyby finansowali wycieczki ze środków otrzymanych z PFRON, podatku by nie było. Tymczasem 60 proc. pieniędzy Stowarzyszenia pochodzi z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, a to z kolei korzysta z funduszy PFRON.
– To dziwaczna interpretacja. Jeśli stanowisko urzędu będzie stosowane na szerszą skalę, to w dużym stopniu może ograniczyć działalność organizacji pożytku publicznego wspierających niepełnosprawnych – mówi Tomasz Schimanek z Akademii Rozwoju Filantropii.
Także Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, nie słyszał wcześniej o interpretacji gliwickiego urzędu skarbowego.
– Nie wiem, w jakiej wysokości niepełnosprawni mieliby zapłacić podatek, ale obawiam się, że dla wielu z nich będzie to zbyt duży wydatek. Zrezygnują z udziału w wycieczkach. A przecież adresowane są one do osób, które same nie są ich w stanie opłacić – mówi Piotr Pawłowski i podaje przykład magazynu Integracja. Okazało się, że większość czytelników nie może sobie pozwolić na wydatek 20 zł na roczną prenumeratę. Dlatego teraz pismo jest bezpłatne.
– Stanowisko fiskusa może się okazać zamachem na szanse powrotu niepełnosprawnych do normalności – ocenia prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Minister potwierdza

Efekty interpretacji urzędu skarbowego już widać. Stowarzyszenie boi się fiskusa i nie chce wpędzać w kłopoty podatkowe swoich podopiecznych.
W sprawie u ministra finansów interweniowała poseł Krystyna Szumilas z PO. Odpowiedź, którą otrzymała z resortu finansów, nie pozostawia jednak wątpliwości – stanowisko urzędu skarbowego jest słuszne. Minister powołuje się m.in. na zasadę powszechnego opodatkowania. Jego zdaniem polski system podatkowy uwzględnia w dużej mierze trudną sytuację osób niepełnosprawnych.
Tymczasem w ubiegłym tygodniu Stowarzyszenie otrzymało zawiadomienie z Izby Skarbowej o uchyleniu interpretacji urzędu skarbowego. Przesądziły jednak przyczyny proceduralne.
– Na razie nie musimy stosować się do wytycznych urzędu skarbowego, ale w dłuższym okresie niczego to nie rozwiązuje – mówi Urszula Krawczyk.
Zdaniem Sebastiana Gumieli, prawnika z kancelarii Grynhoff, Woźny i Wspólnicy, zarówno stanowisko urzędu skarbowego, jak i Ministerstwa Finansów jest prawidłowe. Ustawodawca może jednak odstąpić od zasady powszechności opodatkowania z określonych przesłanek. Tutaj powinien skorzystać z tego uprawnienia.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA