REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Winę za błędy ponoszą doradcy i podatnicy

Nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych, błędne wypełnianie deklaracji podatkowych i nieterminowość - to najczęstsze zarzuty podatników kierowane pod adresem biur rachunkowych oraz doradców podatkowych.

Straty większe niż OC

Jak wynika z informacji czytelnika Gazety Prawnej, jego firma dostarczała do biura rachunkowego dokumenty na bieżąco, w ciągu miesiąca. Umowa o świadczenie usług księgowych stanowiła, że firma będzie dostarczała ostatnią partię dokumentów do piątego dnia następnego miesiąca, i z umowy się wywiązywała. Przez cały rok biuro nie zadało jednak żadnego pytania dotyczącego faktur. Nikt z biura nie domagał się informacji np. o dacie otrzymania faktury korygującej, ponieważ biuro stwierdziło, że będzie odliczało VAT z datą wystawienia. W efekcie błędów biura z rozliczeniami VAT dotyczącymi m.in. odliczeń za samochód w firmie oraz braku porozumienia między biurem i klientem firma musiała złożyć korektę deklaracji VAT za cały rok. W tym przypadku obyło się bez kary nałożonej na firmę.
Z kolei inny czytelnik GP poinformował o sytuacji, kiedy musiał zapłacić wysokie odsetki za to, że doradca podatkowy wystawił błędnie kilkaset faktur. Z tego powodu jego firma na koniec okresu rozliczeniowego musiała zapłacić ponad 200 tys. podatku wraz z odsetkami, co groziło utratą płynności finansowej firmy.
Przypadek ten świadczy o tym, że suma gwarancyjna z ubezpieczenia OC biur rachunkowych i doradców podatkowych (w obu przypadkach równowartość 10 tys. euro, czyli ok. 40 tys. zł za zdarzenie) jest dalece niewystarczająca, jeśli zdarzają się nieprawidłowości.

Przyczyny błędów

Jak podkreśla dr Radosław Ignatowski, członek Komitetu Standardów Rachunkowości, są dwie zasadnicze grupy przyczyn powodujących błędy.
– Pierwszą jest bardzo skomplikowany system podatkowy, z którym nie mogą sobie czasem poradzić nawet najlepsi doradcy – podkreśla ekspert.
– Drugiej przyczyny błędów upatruje w ciągle zmieniających się przepisach i zróżnicowanych interpretacjach prawa.
Dariusz M. Malinowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, przyznał, że doradcy również popełniają błędy. Stwierdził jednak, że nie zna przypadków błędów popełnianych przez doradców podatkowych w zakresie rozliczenia kosztów uzyskania przychodów podatników, rozliczania VAT czy innych zobowiązań podatkowych. Podatnikom zaleca korzystanie z narzędzi, jakie przewiduje prawo.
– Jeżeli klient powierza doradcy podatkowemu rozliczenie jego zobowiązań podatkowych, powinien sprawdzić, czy doradca wypełnia wszystkie obowiązki wynikające z ustawy i czy jest ubezpieczony. Wiedza ta daje klientowi możliwość względnie prostego uzyskania rekompensaty finansowej, gdy w wyniku błędu zostaną uszczuplone jego finanse – powiedział Gazecie Prawnej Dariusz M. Malinowski.

Firmy nie współpracują

Wina leży nie tylko po stronie doradców i biur, ale również ich klientów, czyli podatników. Księgowi i doradcy narzekają, że np. niektórzy przedsiębiorcy nie znają swoich podstawowych obowiązków, a czasem wręcz utrudniają prace. Zwracają uwagę na sytuacje, kiedy firmy nie pokazują żadnych umów biurom i doradcom, a jedynie przekazują faktury. Tymczasem bez wglądu w dokumenty i umowy, jakie firma zawiera z kontrahentem, nie sposób właściwie rozliczyć dokumentów i ich zaksięgować.
Nasi czytelnicy, którzy zajmują się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych, zwracają uwagę również na sytuacje, kiedy klient nakazuje biuru zaksięgowanie faktur w sposób niezgodny z prawem.

Bo szef tak kazał...

– Przyczyną niewłaściwych zachowań klientów biur rachunkowych może być chęć kwalifikacji wszystkich wydatków osobistych jak związanych z działalnością gospodarczą. Nie wszyscy są też świadomi, że obowiązują terminy, których bezwzględnie należy przestrzegać – przyznaje Radosław Ignatowski.
Najbardziej powszechną bolączką biur jest jednak zbyt późne dostarczanie faktur.
– Jeżeli księgowy ma obowiązek rozliczyć i przygotować deklaracje podatkowe, a nie ma czasu, żeby się nad tym zastanowić, to w konsekwencji może popełnić błędy – dodał dr Radosław Ignatowski. Na kolejny problem zwraca uwagę Dariusz M. Malinowski.
– W przypadku doradztwa podatkowego spotykamy się nagminnie z tym, że podmioty niewpisane na listę doradców podatkowych posługują się takim tytułem, mimo że nie mają do tego prawa – przyznał.
Na psucie rynku narzekają również księgowi. Twierdzą, że biura bez uprawnień zaniżają ceny usług, co powoduje niższy poziom świadczonych usług, ponieważ wielu biurom brakuje pieniędzy na szkolenia czy nawet fachową prasę.

Łukasz Zalewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

  Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

  Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

  Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

  KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

  E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

  Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

  Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

  Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

  W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

  Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

  REKLAMA