Audyt wewnętrzny. Międzynarodowe uprawnienia
REKLAMA
Osoby pracujące w komórkach audytu wewnętrznego wykazują coraz większe zainteresowanie zdobyciem zawodowego certyfikatu potwierdzającego międzynarodowe kwalifikacje (Certified Internal Auditor – CIA). Jak twierdzi dr Maria Zacharczuk-Kakietek, prezes polskiego oddziału Instytutu Audytu Wewnętrznego (The Institute of Internal Auditors – IIA), zdobycie tytułu certyfikowanego audytora największe znaczenie ma dla audytorów pracujących w prywatnych firmach i bankach. Szczególnie dotyczy to osób ubiegających się o wyższe stanowiska w komórkach audytu.
Wymagania pracodawców
– Pracodawcy często wymagają od kandydata na takie stanowisko posiadania międzynarodowego certyfikatu – dodaje nasza rozmówczyni.
Jej zdaniem przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że certyfikat stanowi poświadczenie wiedzy dotyczącej nie tylko audytowania wewnętrznego, ale i wielu innych dziedzin, takich jak rachunkowość zarządcza, budżetowanie, liczenie kosztów, teoria organizacji i zarządzania. Maria Zacharczuk-Kakietek cieszy się także z faktu, że ubieganie się o ten certyfikat staje się coraz bardziej istotne dla audytorów zatrudnionych w organizacjach sektora publicznego.
Aby jednak zdobyć międzynarodowy certyfikat, trzeba mieć dwuletnią praktykę w audycie wewnętrznym. Należy też zdać 4 egzaminy. Jak potwierdzają statystyki, są one dość trudne. Z 215 osób, które brały udział w ostatniej sesji egzaminacyjnej w maju tego roku, Certyfikat Audytora Wewnętrznego CIA otrzymało 30, czyli niecałe 14 proc.
Trzeba pamiętać jednak, że przystąpienie do egzaminu łączy się również z wydatkami. Kandydat ubiegający się o tytuł certyfikowanego audytora musi, po pierwsze, uiścić jednorazową opłatę rejestracyjną. W zależności, czy jest on członkiem IIA, czy studiuje w trybie dziennym, kształtuje się ona w granicach od 30 do 75 USD. Przystąpienie do każdego egzaminu wiąże się z wniesieniem opłaty w wysokości od 35 do 95 USD.
Audytor w sektorze finansów
Zdobycie uprawnień międzynarodowych nie daje jednak prawa do wykonania zawodu audytora wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych. Taką możliwość mają od 2005 roku wyłącznie posiadacze certyfikatu wydawanego przez Ministerstwo Finansów.
Jednak potwierdzona wiedza, nadawanym przez instytut tytułem, chętnie wykorzystywana jest przez prywatnych przedsiębiorców. Szczególnie duże firmy chętnie tworzą komórki audytu wewnętrznego, których zadaniem jest nie tylko pomoc w usprawnieniu działania firmy, ale również ustaleniu przyczyny zachodzących w niej niekorzystnych zjawisk. Audytor może też działać zapobiegawczo, wskazując potencjalne obszary ryzyka, na które narażone jest dane przedsiębiorstwo.
Agnieszka Pokojska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA