Roczne zeznanie trzeba złożyć w Polsce
REKLAMA
Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej liczba Polaków wyjeżdżających do pracy w Wielkiej Brytanii znacznie wzrosła. Część osób wyjeżdżających do pracy na Wyspach Brytyjskich nie zdaje sobie sprawy z tego, że z uzyskanego tam dochodu muszą rozliczyć się także w Polsce.
W przypadku uzyskiwania angielskich dochodów i ich właściwego opodatkowania zastosowanie będą miały zarówno ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176), jak i dwustronna umowa podpisana w Londynie 16 grudnia 1976 r. między rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych (Dz.U. z 1978 r. nr 7, poz. 20).
WAŻNE
Metodę odliczenia proporcjonalnego przewidują m.in. umowy z: Belgią, Danią, Finlandią, Holandią, Kazachstanem, Rosją, Stanami Zjednoczonymi oraz Wielką Brytanią i Irlandią Północną
Dla ustalenia, czy konieczne będzie rozliczenie się z polskim fiskusem z zagranicznych dochodów ważne jest określenie miejsca zamieszkania podatnika. Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu, jest to tzw. centrum interesów życiowych. Można więc stwierdzić, że jest to miejsce, w którym dana osoba przebywa przez dłuższy czas i z którym jest związana, np. osobiście, rodzinnie czy też zawodowo.
Jeśli zatem centrum interesów życiowych, a tym samym miejsce zamieszkania, zostanie przeniesione do Anglii, polski podatnik nie będzie musiał rozliczać się tam z dochodów uzyskanych w Polsce. Jednak jeśli mimo wyjazdu miejsce zamieszkania podatnika nadal pozostanie w kraju, będzie on musiał rozliczać się w Polsce.
Wszystko dlatego, że obowiązująca obecnie umowa z Anglią jako metodę unikania podwójnego opodatkowania przewiduje metodę proporcjonalnego odliczenia. Polega ona na tym, że zagraniczny podatek uiszczony już za granicą zostanie zaliczony na poczet podatku polskiego, obliczonego od całości dochodów – w takiej proporcji, w jakiej zagraniczny dochód pozostaje w stosunku do całości dochodu danego podatnika.
Rozliczając w Polsce angielskie dochody będzie można odliczyć maksymalnie 30 diet z tytułu podróży służbowych.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat