REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie będzie dodatkowych ulg dla indywidualnych kont emerytalnych

REKLAMA

Ministerstwo Finansów nie godzi się na dodatkową ulgę podatkową dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych. Powód: nie będzie na to pieniędzy w budżecie.

Minister finansów nie zgodził się na dodatkową ulgę w podatku dochodowym dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych – dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Ministerstwo Finansów tłumaczy, że wobec podjętych już wcześniej inicjatyw zwiększających wydatki budżetowe i uszczuplających dochody budżetu wprowadzenie ulgi jest trudne do zrealizowania. Nie ma na to środków w najbliższym budżecie państwa. Resort pracy zwrócił się do MF z pytaniem o możliwość wprowadzenia ulgi polegającej na odpisaniu kwot wpłaconych na IKE od podatku albo od podstawy opodatkowania.

Ulgi popierają instytucje finansowe oferujące indywidualne konta emerytalne. Zdaniem Marcina Dyla, prezesa Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, ulgi dla IKE należy rozpatrywać w perspektywie wielu lat, a nie jak czyni to MF, w kontekście wpływów do przyszłego budżetu.

– Zwolnienie zachęciłoby do oszczędzania w IKE, co byłoby korzystne zarówno dla klientów IKE, jak i dla całej gospodarki. Ponieważ pieniądze z kont są inwestowane długoterminowo, stabilizują system finansowy i przyczyniają się do wzrostu PKB. W efekcie wpływy do budżetu byłyby wyższe niż koszty wprowadzenia ulgi podatkowej – tłumaczy Marcin Dyl. Według niego, w perspektywie wieloletniej – gdy oszczędzający obecnie będą już emerytami – zwolnienie miałoby nieocenione efekty dla finansów kraju.

– Emeryci posiadający własne, godziwe pieniądze z IKE nie będą skazani na pomoc finansową państwa. W ten sposób budżet odczuje to w sposób zdecydowanie pozytywny – dodaje prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Resort pracy obiecuje, że do końca roku przygotuje projekt nowelizacji ustawy o IKE, który wprowadzi pozapodatkowe zachęty dla oszczędzających w indywidualnych kontach emerytalnych.

Ministerstwo planuje podniesienie limitu kwoty, którą rocznie można wpłacać na IKE lub też całkowite zniesienie ograniczenia. Przewidywane jest także umożliwienie częściowego zwrotu środków z IKE (dziś zgromadzony na IKE kapitał można wycofać tylko w całości). Mimo że w takim przypadku od kwoty częściowego zwrotu trzeba będzie zapłacić podatek od zysków kapitałowych, to według MPiPS zmiana i tak przyczyni się do zwiększenia zainteresowania gromadzeniem dodatkowych środków na emeryturę.

ENCYKLOPEDIA PRAWA
IKE – INDYWIDUALNE KONTO EMERYTALNE. Forma oszczędzania na dodatkową emeryturę w ramach III filara. W przeciwieństwie do lokat bankowych czy innych form inwestowania, dochody wypłacane z IKE będą zwolnione z 19 proc. podatku dochodowego od zysków kapitałowych, tzw. podatku Belki.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA