REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadciąga podatkowa burza

Już pierwszego dnia prac nad podatkami posłowie z komisji finansów publicznych ostro starli się w sprawie rządowych planów likwidacji ulgi za darowizny.

Sejmowa komisja finansów publicznych rozpoczęła w poniedziałek prace nad zmianami w przyszłorocznych ustawach o podatkach dochodowych. Na pierwszy ogień poszedł rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Wydawało się, że nie będzie budził większych kontrowersji.

- Proszę o przeliczenie posłów. Wydaje mi się, że na sali nie ma kworum - zaczął poseł Marek Wikiński z SLD. Okazało się, że do kworum brakuje jednego posła. - Nic nie szkodzi, będziemy pracować, a głosowania odłożymy na później - stwierdziła przewodnicząca komisji Aleksandra Natalli-Świat (PiS). Ale poseł Wikiński zaprotestował: - Zamierzam zgłosić wniosek merytoryczny, który będzie wymagał przegłosowania.

Komisja przerwała prace na blisko godzinę. W tym czasie dojechało kilku posłów. Prace ruszyły.

- W związku z protestem ponad 900 organizacji pozarządowych w sprawie planów odebrania firmom ulgi za darowizny składam wniosek o przeprowadzenie wysłuchania publicznego projektu zmian w ustawie o CIT - oznajmił Marek Wikiński. Propozycja odebrania firmom ulgi za darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego nie była konsultowana z organizacjami pozarządowymi. Organizacje dowiedziały się o tych planach dopiero niedawno i (pisaliśmy o tym w poniedziałkowej "Gazecie") w krótkim czasie ponad 900 z nich podpisało się pod protestem skierowanym do posłów.

- To zły pomysł. Nie znajdujemy dobrych argumentów na jego uzasadnienie - przekonywał posłów w czasie poniedziałkowego posiedzenia komisji finansów Tomasz Schimanek z Akademii Rozwoju Filantropii. Jego zdaniem chybiony jest nawet argument budżetowy. Według wyliczeń Ministerstwa Finansów budżet ma zyskać na zniesieniu ulgi 45 mln zł.

- Nie zyska - stwierdził Tomasz Schimanek. - W 2005 r. ulga za darowizny od przedsiębiorców rozliczających się w ramach CIT kosztowała budżet 50 mln zł. Organizacje pożytku publicznego dostały dzięki temu ponad 260 mln zł. Za te pieniądze karmiły głodnych, dofinansowywały naukę i leczenie ubogich, schroniska dla bezdomnych, muzea, szkoły, szpitale, świetlice. Jeśli nie będą miały na to pieniędzy od przedsiębiorców, to wydatki te będzie musiał pokryć budżet państwa. Wtedy okaże się, że zamiast zyskać 45 mln zł, straci na likwidacji ulgi przeszło 200 mln zł - tłumaczył.

Wniosek posła Wikińskiego o wysłuchanie publiczne upadł. Za głosowało 9 posłów opozycji, przeciw było 11 posłów koalicji.

- A może Ministerstwo Finansów wycofa się z planów likwidacji ulgi - dopytywała się potem Anita Błochowiak z SLD.

- To decyzja rządu, który na razie nie zmienił stanowiska w tej sprawie - odparł wiceminister finansów Jarosław Neneman. Przyznał, że propozycja likwidacji ulgi nie była konsultowana ze środowiskiem organizacji pozarządowych. - Ubolewam. Jakoś się zawieruszyła - tłumaczył.

Potem komisja przedyskutowała inne propozycje rządu dotyczące CIT. Kontrowersje wzbudziły m.in. plany likwidacji uproszczonej metody wpłacania zaliczek na podatek i zmiany zasad amortyzacji majątku firm. Pierwsze decyzje w sprawie CIT komisja podejmie prawdopodobnie we wtorek.

Tymczasem w poniedziałek cały rządowy pakiet zmian w podatkach skrytykowali przedsiębiorcy z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan". - Nie jest to żadna reforma. Brak w tym myśli przewodniej. No, chyba że chodzi tylko o ściągnięcie do budżetu jak największych pieniędzy - mówiła Henryka Bochniarz, prezydent PKPP. - Jeśli coś ma się zmienić na korzyść podatników, to obok jest też jakaś zmiana na ich niekorzyść. I to z nawiązką - stwierdziła. Eksperci Lewiatana narzekali, że z postulatów zgłaszanych od dawna przez przedsiębiorców rząd poparł tylko nieliczne.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

  Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

  Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

  W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

  REKLAMA