REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadciąga podatkowa burza

REKLAMA

Już pierwszego dnia prac nad podatkami posłowie z komisji finansów publicznych ostro starli się w sprawie rządowych planów likwidacji ulgi za darowizny.

Sejmowa komisja finansów publicznych rozpoczęła w poniedziałek prace nad zmianami w przyszłorocznych ustawach o podatkach dochodowych. Na pierwszy ogień poszedł rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Wydawało się, że nie będzie budził większych kontrowersji.

- Proszę o przeliczenie posłów. Wydaje mi się, że na sali nie ma kworum - zaczął poseł Marek Wikiński z SLD. Okazało się, że do kworum brakuje jednego posła. - Nic nie szkodzi, będziemy pracować, a głosowania odłożymy na później - stwierdziła przewodnicząca komisji Aleksandra Natalli-Świat (PiS). Ale poseł Wikiński zaprotestował: - Zamierzam zgłosić wniosek merytoryczny, który będzie wymagał przegłosowania.

Komisja przerwała prace na blisko godzinę. W tym czasie dojechało kilku posłów. Prace ruszyły.

- W związku z protestem ponad 900 organizacji pozarządowych w sprawie planów odebrania firmom ulgi za darowizny składam wniosek o przeprowadzenie wysłuchania publicznego projektu zmian w ustawie o CIT - oznajmił Marek Wikiński. Propozycja odebrania firmom ulgi za darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego nie była konsultowana z organizacjami pozarządowymi. Organizacje dowiedziały się o tych planach dopiero niedawno i (pisaliśmy o tym w poniedziałkowej "Gazecie") w krótkim czasie ponad 900 z nich podpisało się pod protestem skierowanym do posłów.

- To zły pomysł. Nie znajdujemy dobrych argumentów na jego uzasadnienie - przekonywał posłów w czasie poniedziałkowego posiedzenia komisji finansów Tomasz Schimanek z Akademii Rozwoju Filantropii. Jego zdaniem chybiony jest nawet argument budżetowy. Według wyliczeń Ministerstwa Finansów budżet ma zyskać na zniesieniu ulgi 45 mln zł.

- Nie zyska - stwierdził Tomasz Schimanek. - W 2005 r. ulga za darowizny od przedsiębiorców rozliczających się w ramach CIT kosztowała budżet 50 mln zł. Organizacje pożytku publicznego dostały dzięki temu ponad 260 mln zł. Za te pieniądze karmiły głodnych, dofinansowywały naukę i leczenie ubogich, schroniska dla bezdomnych, muzea, szkoły, szpitale, świetlice. Jeśli nie będą miały na to pieniędzy od przedsiębiorców, to wydatki te będzie musiał pokryć budżet państwa. Wtedy okaże się, że zamiast zyskać 45 mln zł, straci na likwidacji ulgi przeszło 200 mln zł - tłumaczył.

Wniosek posła Wikińskiego o wysłuchanie publiczne upadł. Za głosowało 9 posłów opozycji, przeciw było 11 posłów koalicji.

- A może Ministerstwo Finansów wycofa się z planów likwidacji ulgi - dopytywała się potem Anita Błochowiak z SLD.

- To decyzja rządu, który na razie nie zmienił stanowiska w tej sprawie - odparł wiceminister finansów Jarosław Neneman. Przyznał, że propozycja likwidacji ulgi nie była konsultowana ze środowiskiem organizacji pozarządowych. - Ubolewam. Jakoś się zawieruszyła - tłumaczył.

Potem komisja przedyskutowała inne propozycje rządu dotyczące CIT. Kontrowersje wzbudziły m.in. plany likwidacji uproszczonej metody wpłacania zaliczek na podatek i zmiany zasad amortyzacji majątku firm. Pierwsze decyzje w sprawie CIT komisja podejmie prawdopodobnie we wtorek.

Tymczasem w poniedziałek cały rządowy pakiet zmian w podatkach skrytykowali przedsiębiorcy z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan". - Nie jest to żadna reforma. Brak w tym myśli przewodniej. No, chyba że chodzi tylko o ściągnięcie do budżetu jak największych pieniędzy - mówiła Henryka Bochniarz, prezydent PKPP. - Jeśli coś ma się zmienić na korzyść podatników, to obok jest też jakaś zmiana na ich niekorzyść. I to z nawiązką - stwierdziła. Eksperci Lewiatana narzekali, że z postulatów zgłaszanych od dawna przez przedsiębiorców rząd poparł tylko nieliczne.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA