REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą niższe pensje

Rząd może wycofać się z zapowiadanej obniżki składek na ubezpieczenie społeczne w 2007 roku. Waloryzacja skali podatku dochodowego nie zrekompensuje wzrostu składki zdrowotnej do 9 proc. Bez obniżki składek 98 proc. podatników dostanie już w styczniu niższe pensje netto

Zmiana prawa

W ciągu kilku ostatnich dni kilkakrotnie pojawiła się informacja o tym, że możliwe jest wycofanie się z obniżki składek ZUS, które zaproponowało Ministerstwo Finansów. Takie rozwiązanie zasugerował m.in. w kilku wypowiedziach obecny minister finansów Stanisław Kluza. Tymczasem to właśnie obniżenie składek miało być głównym czynnikiem zmniejszenia klina podatkowego, co w efekcie miało przynieść już w styczniu 2007 roku zauważalny wzrost płac netto. Prościej mówiąc, już w styczniu po opłaceniu podatku i składek na ZUS oraz zdrowotnej więcej miało zostać w naszych domowych budżetach.

Bez składek, bez zysku

Wiele wskazuje jednak na to, że w trakcie domykania budżetu na 2007 rok te propozycje mogą trafić do kosza. Obniżka składek jest dla budżetu państwa zbyt kosztowna. W uzasadnieniu projektu nowelizacji PIT jest mowa o tym, że obniżenie składek na powszechne ubezpieczenia społeczne (rentowej i chorobowej) wpłynie na zmniejszenie dochodów sektora finansów publicznych o około 10,3 mld zł.

To może być koronny argument za tym, by z propozycji tej się wycofać.

Jeśli rzeczywiście tak się stanie, nie ma co liczyć na to, że płace netto wzrosną tak, jak obiecywała nam to była wicepremier Zyta Gilowska, prezentując pakiet zmian podatkowych na 2007 rok. I to mimo zakładanej w nowelizacji ustawy o PIT waloryzacji skali podatkowej i zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów.
Dlaczego mimo waloryzacji skali nasze pensje netto nie wzrosną?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Wielkość obniżki dla podatników, którzy dziś znajdują się w pierwszym przedziale skali podatkowej, jest niewielka, daje to zysk liczony w skali miesiąca nawet nie w dziesiątkach, ale w kilku złotych. A i ten zysk jest wirtualny. To, co zyskamy na obniżce podatków, stracimy na składce zdrowotnej.

Winna składka zdrowotna

Składka ta – zgodnie z ustalonym harmonogramem – wzrośnie 1 stycznia 2007 r. o kolejne 0,25 proc. Tym samym zamiast płacić od naszych pensji składkę w wysokości 8,75 proc. jak w tym roku, w styczniu zapłacimy już 9 proc. Co prawda składkę zdrowotną możemy odliczać od podatku, ale od lat jest to tylko 7,75 proc.
Te dodatkowe 0,25 proc., które oddamy do Narodowego Funduszu Zdrowia, zniweluje skutki waloryzacji skali. Bilans zamyka się niemal na zero. Niemal, bo faktycznie z naszych pensji oddamy miesięcznie od kilkudziesięciu groszy do kilkudziesięciu złotych więcej niż w tym roku.

98 proc. podatników straci

W tej sytuacji na zysk z waloryzacji progów podatkowych mogliby liczyć w przyszłym roku co najwyżej ci podatnicy, których dochody mieszczą się w drugim i trzecim przedziale skali podatkowej, a więc zarabiający ponad 43 405 złotych rocznie (nieco ponad 3600 zł miesięcznie). Chociaż i tu nie zabraknie takich, którzy nic nie zyskają albo stracą na wzroście stawki składki zdrowotnej. Efekt będzie taki, że w styczniu ponad 98 proc. podatników dostanie na konta niższe pensje niż w styczniu tego roku. Tym samym na obiecywaną od dawna obniżkę obciążeń fiskalnych przyjdzie nam poczekać do 2009 roku, kiedy to obecne trzy stawki podatkowe mają zastąpić dwie niższe 18 i 32 proc. Ale i z tej obietnicy rząd może się wycofać. Ma na to jeszcze dwa lata.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marek Kutarba
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2023 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA