| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Utrzymamy niższą stawkę

Utrzymamy niższą stawkę

Od 1 stycznia 2008 r. Polska powinna wprowadzić podstawową 22-proc. stawkę VAT na budownictwo mieszkaniowe. Dziś jest ono objęte 7-proc. stawką.


Przed podwyżką VAT może nas uchronić przyjęcie definicji budownictwa społecznego, która objęłaby budownictwo mieszkaniowe.

Zbliża się koniec zwolnienia

Zgodnie z art. 12 ust. 3 lit. a) VI Dyrektywy kraje członkowskie UE mogą stosować obniżoną stawkę VAT na usługi wymienione w załączniku H do Dyrektywy. Wymienia on m.in. budowę, remont i przebudowę budynków mieszkalnych w ramach polityki społecznej. W art. 41 ust. 12, poz. 12 i 161 załącznika nr 3 do ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) znajduje się przepis, który, nawiązując do unijnego załącznika H, przewiduje obniżoną stawkę na społeczne budownictwo mieszkaniowe. Problem w tym, że w naszych przepisach brakuje definicji, która mówiłaby, co przez takie budownictwo należy rozumieć.

Bartosz Bogdański, doradca podatkowy ze spółki doradztwa podatkowego MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, zwraca uwagę, że także VI Dyrektywa o VAT nie definiuje terminu budownictwo społeczne, które może korzystać z obniżonej stawki VAT.

– Ustalenie tej definicji pozostawiono każdemu z państw członkowskich, co zostało zresztą potwierdzone w memorandum przesłanym polskiemu rządowi przez Komisję Europejską – uważa Bartosz Bogdański.

Dodaje, że mimo braku uregulowań w prawie wspólnotowym jest oczywiste, iż z budownictwa społecznego powinny być wyłączone obiekty luksusowe. Jego zdaniem za zgodną z trendami unijnymi należy uznać propozycję Ministerstwa Transportu i Budownictwa obejmującą definicją budownictwa społecznego budynki i lokale mieszkalne o powierzchni do 350 mkw. i jednoczesne wykluczenie budynków posiadających np. basen, korty tenisowe lub luksusowo wykończonych. Dotyczyłoby to zatem takich budynków, w przypadku których wartość robót wykończeniowych wraz z materiałami przekracza połowę ceny lokalu.

Jarosław Ostrowski, partner w Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy, dodaje, że VI Dyrektywa zezwala na stosowanie obniżonej stawki VAT – nawet do 5 proc. – dla udostępniania, budowy, odnawiania i przebudowy mieszkań w ramach polityki społecznej. Jeżeli definicja obejmie domy i lokale do 350 mkw., to jego zdaniem z obniżonej stawki będzie mogło korzystać 99 proc. budownictwa mieszkaniowego. W praktyce zostanie więc utrzymana obecna stawka.

Wzory można czerpać z UE

Według Pawła Fabianowskiego, prawnika w kancelarii Grynhoff, Woźny i Wspólnicy, ze względu na ogromne znaczenie gospodarcze budownictwa społecznego, jego definicja powinna obejmować zarówno sprzedaż, budowę, jak i remont domów mieszkalnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ireneusz Szczęsny

Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »