Wyjeżdżając za granicę trzeba ustanowić pełnomocnika
REKLAMA
Przepisy Ordynacji podatkowej przewidują, że podatnik, będący stroną postępowania podatkowego, powinien ustanowić pełnomocnika do spraw doręczeń w razie wyjazdu za granicę na okres co najmniej dwóch miesięcy. Osobę upoważnioną do odbioru korespondencji należy zgłosić organowi podatkowemu, który jest właściwy w sprawie.
Niefrasobliwość w tym względzie może mieć niekorzystne skutki. Jednym z nich jest to, że pisma wysyłane pod dotychczasowym adresem podatnika będą uważane za doręczone. Co więcej, podatnik nie będzie mógł później twierdzić, że faktycznie nie miał możliwości zapoznania się z treścią pisma.
Warto o tym pamiętać, gdyż organ podatkowy po stwierdzeniu, że podatnik nie ustanowił pełnomocnika do spraw doręczeń i nie zawiadomił o tym właściwego organu podatkowego, nie ma obowiązku podejmowania innych działań zmierzających do doręczenia decyzji (por. wyrok NSA z 10 listopada 2004 r., sygn. akt FSK 614/04, niepublikowany). Z obowiązku tego zwalnia jedynie wcześniejsze ustanowienie pełnomocnika, który zajmuje się przedmiotową sprawą.
Edyta Wereszczyńska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA