reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wyjeżdżając za granicę trzeba ustanowić pełnomocnika

Wyjeżdżając za granicę trzeba ustanowić pełnomocnika

Podatnik, wobec którego toczy się postępowanie podatkowe, planujący dłuższy pobyt za granicą powinien ustanowić pełnomocnika ds. doręczeń.


Przepisy Ordynacji podatkowej przewidują, że podatnik, będący stroną postępowania podatkowego, powinien ustanowić pełnomocnika do spraw doręczeń w razie wyjazdu za granicę na okres co najmniej dwóch miesięcy. Osobę upoważnioną do odbioru korespondencji należy zgłosić organowi podatkowemu, który jest właściwy w sprawie.

Niefrasobliwość w tym względzie może mieć niekorzystne skutki. Jednym z nich jest to, że pisma wysyłane pod dotychczasowym adresem podatnika będą uważane za doręczone. Co więcej, podatnik nie będzie mógł później twierdzić, że faktycznie nie miał możliwości zapoznania się z treścią pisma.

Warto o tym pamiętać, gdyż organ podatkowy po stwierdzeniu, że podatnik nie ustanowił pełnomocnika do spraw doręczeń i nie zawiadomił o tym właściwego organu podatkowego, nie ma obowiązku podejmowania innych działań zmierzających do doręczenia decyzji (por. wyrok NSA z 10 listopada 2004 r., sygn. akt FSK 614/04, niepublikowany). Z obowiązku tego zwalnia jedynie wcześniejsze ustanowienie pełnomocnika, który zajmuje się przedmiotową sprawą.

Edyta Wereszczyńska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama