Księga po przekroczeniu obrotu
REKLAMA
W odpowiedzi na zapytanie poselskie Ministerstwo Finansów tłumaczy, że zgodnie z ustawą o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.) księgi rachunkowe należy prowadzić, jeżeli przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finanso- wych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 tys. euro. W tym roku limit ten wynosi 3 133 280 zł. Kwota ta została ustalona po przeliczeniu wielkości wyrażonej w euro na złotówki według średniego kursu ogłaszanego przez NBP obowiązującego w dniu 30 września roku poprzedzającego rok podatkowy.
Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie osób fizycznych wykonujące działalność gospodarczą powinny ewidencjonować zdarzenia gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów albo w księgach rachunkowych.
Możliwość prowadzenia księgi przychodów i rozchodów jest ograniczona limitem przychodów. Zgodnie z art. 24a ust. 4 u wymienionych wcześniej podmiotów obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych pojawia się, jeżeli przychody za poprzedni rok podatkowy wyniosły równowartość kwoty określonej w przepisach o rachunkowości. Ustawa ta określa limit na poziomie 800 tys. euro. Według resortu finansów w najbliższym czasie nie planuje się podwyższenia tego limitu i nie są prowadzone prace w tym zakresie. Podwyższenie progu mogłoby prowadzić do zmniejszenia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, ze względu na znaczny udział małych firm w rynku.
Marcin Musiał
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat