Wycofanie czasowe pojazdu bez podatku
REKLAMA
Zgodnie z obowiązującą od 1 stycznia 2005 r. zmianą ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2004 r. nr 92, poz. 884) wycofanie pojazdu z ruchu, w przypadku podatku od środków transportowych, jest traktowane na równi z wyrejestrowaniem pojazdu.
Konsekwencją takiego traktowania jest wyłączenie danego pojazdu z opodatkowania podatkiem od środków transportowych, nawet do 9 miesięcy – tłumaczy minister finansów w odpowiedzi na interpelacje poselską. Czasowe wycofanie może mieć także zastosowanie do samochodów ciężarowych wykorzystywanych przez rolników wyłącznie do działalności rolniczej.
Zwolnienie poniżej 12 ton
Ponadto rady gmin mają prawo do zmniejszania wysokości podatku od środków transportowych, dzięki możliwości obniżania stawek tego podatku. W przypadku samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton, samorządy są jedynie ograniczone minimalnymi stawkami podatku od środków transportowych, wynikającymi z załączników do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844).
Zgodnie z art. 8 pkt 1 tej ustawy, opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony i poniżej 12 ton. Takie samochody rada gminy może zwolnić z opodatkowania.
Ograniczenia dla gmin
Zgodnie z art. 8 pkt 2 ustawy podatkowi podlegają także samochody o masie równej i wyższej niż 12 ton. W tym przypadku samorząd nie może jednak zastosować zwolnienia, gdyż byłoby to niezgodne z ustawą. Ograniczenie to wynika z przepisów implementowanej do polskiego prawa Dyrektywy 1999/62/WE w sprawie pobierania opłat za użytkowanie niektórych typów infrastruktury przez pojazdy ciężarowe.
Marcin Musiał
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat