reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie spada liczba odpraw celnych - w imporcie lekki wzrost

Nie spada liczba odpraw celnych - w imporcie lekki wzrost

Mimo nadzwyczajnych okoliczności nie spada liczba odpraw celnych (rdr - rok do roku - czyli w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku), w imporcie widać nawet niewielki wzrost - poinformowała PAP szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska. Zapewniła, że wnioski podatników o przyznanie ulgi lub umorzenie zaległości KAS będzie starać się szybko rozpatrywać.

Pytana o ewentualne ułatwienia dla firm ze strony KAS, szefowa administracji skarbowej powiedziała, że KAS zdaje sobie sprawę, że w szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się przedsiębiorcy, a zwłaszcza małe firmy, które mogą mieć problemy z terminową zapłatą podatków.

"Będziemy brać te okoliczności pod uwagę przy ich obsłudze, np. przy rozpatrywaniu wniosków o przyznanie ulgi lub umorzenie zaległości. Proszę jednak pamiętać, że urząd nie przyznaje takich ulg automatycznie. Konieczny jest wniosek podatnika. Zapewniam jednak, że postaramy się wszystkie takie wnioski szybko rozpatrywać" - zadeklarowała Rzeczkowska.

Odniosła się także do pytania o zmiany dotyczące prowadzonych kontroli w czasie epidemii.

„Staramy się ograniczać do minimum fizyczne kontrole - to nie jest dobry czas na odwiedzanie siedzib firm, które zresztą mogą być teraz zamknięte. Podatnicy co do zasady nie są również wzywani do osobistego stawienia się w urzędzie" - poinformowała.

Zastrzegła, że nie oznacza to jednak, że urzędnicy skarbowi zaprzestali działań i podatkowi oszuści mogą czuć się bezpiecznie.

"Pracownicy i funkcjonariusze KAS cały czas pracują i weryfikują niezgodności w rozliczeniach podatkowych, fakturach, plikach JPK itp. Wspomagają ich w tym systemy analityczne, którym nie zagraża koronawirus. Jeżeli ktoś będzie chciał wykorzystać ten trudny dla nas wszystkich czas do łamania prawa, myśląc, że administracja skarbowa nie będzie w stanie zareagować, to jest w błędzie" - ostrzegła.

Rzeczkowska przypomniała, że co prawda urzędy skarbowe są zamknięte dla podatników, ale nie oznacza to, że pracownicy i funkcjonariusze KAS nie pracują. "Chociaż faktycznie staramy się ograniczyć ich obecność w urzędach i oddziałach celnych, wdrażając pracę zdalną" - przyznała.

Dodała, że KAS cały czas prowadzi obsługę podatników i przedsiębiorców - realizuje zwroty podatków, odpowiada na korespondencję, weryfikuje prawidłowość rozliczeń podatkowych.

"Do urzędu można zadzwonić. Zdarza się, że również my dzwonimy, starając się wyjaśniać różne sprawy z podatnikami przez telefon. Oczywiście w urzędzie można złożyć papierowe dokumenty, służą do tego specjalnie urny. Z oczywistych względów zachęcamy głównie do kontaktu elektronicznego" - zaapelowała.

Rzeczkowska zauważyła, że Krajowa Administracja Skarbowa, obsługując obrót towarów zapewnia przepływ towarów w handlu z krajami spoza UE.

"Mimo nadzwyczajnych okoliczności statystyki z obszaru odpraw celnych za pierwszą połowę marca br. są porównywalne z zeszłym rokiem, a w imporcie notujemy nawet niewielki wzrost" - poinformowała szefowa KAS.

Zapewniła, że funkcjonariusze zachowują się odpowiedzialnie i profesjonalnie, choć - szczególnie w oddziałach granicznych - wiąże się z to z bezpośrednim kontaktem z kierowcami przyjeżdżającymi z krajów będących ogniskami pandemii.

Dodała, że funkcjonariusze KAS bardzo aktywnie wspierają Straż Graniczną wraz z innymi służbami w wykonywaniu kontroli sanitarnych na posterunkach granicznych. Dzięki doświadczeniu funkcjonariuszy Służby Celno – Skarbowej w obsłudze ruchu towarowego na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej udało się także usprawnić działania kontrolne na naszej południowej i zachodniej granicy. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Gosińska

Główna księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama