REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie spada liczba odpraw celnych - w imporcie lekki wzrost

Nie spada liczba odpraw celnych - w imporcie lekki wzrost
Nie spada liczba odpraw celnych - w imporcie lekki wzrost

REKLAMA

REKLAMA

Mimo nadzwyczajnych okoliczności nie spada liczba odpraw celnych (rdr - rok do roku - czyli w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku), w imporcie widać nawet niewielki wzrost - poinformowała PAP szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska. Zapewniła, że wnioski podatników o przyznanie ulgi lub umorzenie zaległości KAS będzie starać się szybko rozpatrywać.

Pytana o ewentualne ułatwienia dla firm ze strony KAS, szefowa administracji skarbowej powiedziała, że KAS zdaje sobie sprawę, że w szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się przedsiębiorcy, a zwłaszcza małe firmy, które mogą mieć problemy z terminową zapłatą podatków.

Autopromocja

"Będziemy brać te okoliczności pod uwagę przy ich obsłudze, np. przy rozpatrywaniu wniosków o przyznanie ulgi lub umorzenie zaległości. Proszę jednak pamiętać, że urząd nie przyznaje takich ulg automatycznie. Konieczny jest wniosek podatnika. Zapewniam jednak, że postaramy się wszystkie takie wnioski szybko rozpatrywać" - zadeklarowała Rzeczkowska.

Odniosła się także do pytania o zmiany dotyczące prowadzonych kontroli w czasie epidemii.

„Staramy się ograniczać do minimum fizyczne kontrole - to nie jest dobry czas na odwiedzanie siedzib firm, które zresztą mogą być teraz zamknięte. Podatnicy co do zasady nie są również wzywani do osobistego stawienia się w urzędzie" - poinformowała.

Zastrzegła, że nie oznacza to jednak, że urzędnicy skarbowi zaprzestali działań i podatkowi oszuści mogą czuć się bezpiecznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Pracownicy i funkcjonariusze KAS cały czas pracują i weryfikują niezgodności w rozliczeniach podatkowych, fakturach, plikach JPK itp. Wspomagają ich w tym systemy analityczne, którym nie zagraża koronawirus. Jeżeli ktoś będzie chciał wykorzystać ten trudny dla nas wszystkich czas do łamania prawa, myśląc, że administracja skarbowa nie będzie w stanie zareagować, to jest w błędzie" - ostrzegła.

Rzeczkowska przypomniała, że co prawda urzędy skarbowe są zamknięte dla podatników, ale nie oznacza to, że pracownicy i funkcjonariusze KAS nie pracują. "Chociaż faktycznie staramy się ograniczyć ich obecność w urzędach i oddziałach celnych, wdrażając pracę zdalną" - przyznała.

Dodała, że KAS cały czas prowadzi obsługę podatników i przedsiębiorców - realizuje zwroty podatków, odpowiada na korespondencję, weryfikuje prawidłowość rozliczeń podatkowych.

"Do urzędu można zadzwonić. Zdarza się, że również my dzwonimy, starając się wyjaśniać różne sprawy z podatnikami przez telefon. Oczywiście w urzędzie można złożyć papierowe dokumenty, służą do tego specjalnie urny. Z oczywistych względów zachęcamy głównie do kontaktu elektronicznego" - zaapelowała.

Rzeczkowska zauważyła, że Krajowa Administracja Skarbowa, obsługując obrót towarów zapewnia przepływ towarów w handlu z krajami spoza UE.

"Mimo nadzwyczajnych okoliczności statystyki z obszaru odpraw celnych za pierwszą połowę marca br. są porównywalne z zeszłym rokiem, a w imporcie notujemy nawet niewielki wzrost" - poinformowała szefowa KAS.

Zapewniła, że funkcjonariusze zachowują się odpowiedzialnie i profesjonalnie, choć - szczególnie w oddziałach granicznych - wiąże się z to z bezpośrednim kontaktem z kierowcami przyjeżdżającymi z krajów będących ogniskami pandemii.

Dodała, że funkcjonariusze KAS bardzo aktywnie wspierają Straż Graniczną wraz z innymi służbami w wykonywaniu kontroli sanitarnych na posterunkach granicznych. Dzięki doświadczeniu funkcjonariuszy Służby Celno – Skarbowej w obsłudze ruchu towarowego na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej udało się także usprawnić działania kontrolne na naszej południowej i zachodniej granicy. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA