Świadczenie postojowe bez podatku dochodowego
REKLAMA
REKLAMA
Zwolnienie z podatku dochodowego
Zgodnie z zapisami ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zwolnione z podatku dochodowego są przychody z tytułu świadczenie postojowego.
REKLAMA
A zatem, jeśli w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego/stanu epidemii otrzymujesz:
1) świadczenie postojowe,
2) zakwaterowanie i wyżywienie od pracodawcy
- nie zapłacisz podatku dochodowego od tych świadczeń.
Działalność gospodarcza, umowa cywilnoprawna
Świadczenie postojowe przysługuje, jeżeli w następstwie wystąpienia COVID-19 doszło do przestoju w prowadzeniu działalności przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą albo przez zleceniodawcę lub zamawiającego, z którymi została zawarta umowa cywilnoprawna.
Zwolnienie od podatku PIT świadczenia polegającego na zakwaterowaniu i wyżywieniu pracownika przez pracodawcę występuje w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby wykonujące umowy agencyjne, umowy zlecenia, inne umowy o świadczenie usług (w przypadku zwolnienia od podatku PIT ze świadczenia polegającego na zakwaterowaniu i wyżywieniu pracownika przez pracodawcę korzystać może tylko pracownik).
Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł
Świadczenie postojowe - wnioski do ZUS
Ustalenie prawa do świadczenia postojowego następuje na wniosek osoby uprawnionej. Ubieganie się o świadczenie wymaga złożenia wniosku do ZUS.
Wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii.
Wniosek można przekazać w następujący sposób:
- drogą elektroniczną przez PUE ZUS,
- za pośrednictwem poczty,
- osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).
Podstawa prawna:
- art. 15zp i art. 15x ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374).
gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat