Za błędy grozi grzywna
REKLAMA
Ustalenie właściwej wysokości zobowiązania podatkowego jest możliwe dopiero wtedy, gdy księgi podatkowe prowadzone są prawidłowo i rzetelnie. Jeśli w księgach są jakiekolwiek nieprawidłowości, podatnik błędnie ustali wysokość podstawy opodatkowania, a w konsekwencji również należnej zaliczki. Organ podatkowy stwierdza wówczas, że dane zawarte w księdze nie są prawdziwe i wymierza podatnikowi grzywnę na podstawie przepisów ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (Dz.U. nr 83, poz. 930 z późn. zm.).
Co prawda, grzywna wymierzana w stawkach dziennych jest podstawową karą, ale zdarzają się też kary ograniczenia albo pozbawienia wolności. Oczywiście im większa wina podatnika, tym kara bardziej dotkliwa. Jak wynika z art. 60 kodeksu karnego skarbowego, podatnik, który wbrew obowiązkowi nie prowadzi księgi, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych. Tej samej karze podlega podatnik, który wbrew obowiązkowi nie przechowuje księgi. W wypadku mniejszej wagi, sprawca wspomnianych czynów podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Karę tę można zastosować także wobec podatnika lub płatnika, który nie zawiadamia w terminie właściwego organu o prowadzeniu księgi przez doradcę podatkowego lub inny podmiot upoważniony do prowadzenia ksiąg w jego imieniu i na jego rzecz.
Przepisy przewidują też określone sankcje za nierzetelne prowadzenie księgi. Jak wynika z art. 61, podatnik, który nierzetelnie prowadzi księgę, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych. Tylko wtedy, gdy jest to wypadek mniejszej wagi, sprawca podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Tej samej karze podlega także ten, kto wadliwie prowadzi księgę.
Ważne!
Anna Wojda
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA