Nowelizacje VAT
REKLAMA
Komisja Finansów Publicznych zdążyła wczoraj rozpatrzyć tylko trzy zmiany z dwóch poselskich projektów ustaw, które wprowadzają zmiany do ustawy o podatku od towarów i usług. Posłowie zaaprobowali wniosek przewodniczącego podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskich projektów ustaw o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług Marka Zagórskiego i odrzucili zmiany, które miały wprowadzić preferencyjne opodatkowanie dla społecznego budownictwa mieszkaniowego. Za wnioskiem o odrzucenie opodatkowania 7-proc. stawką VAT budownictwa społecznego był również rząd. Stanowisko Ministerstwa Finansów reprezentowane przez wiceministra Jarosława Nenemana było nieprzychylne wprowadzaniu do ustawy o podatku od towarów i usług definicji budownictwa społecznego. Przyjęto również jeden z wariantów zmiany art. 15 ustawy o VAT, który stanowi o opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług niektórych umów zlecenia i o dzieło.
REKLAMA
W wyniku złożenia kolejnych propozycji zmian projekty skierowano ponownie do podkomisji. Z kolei na posiedzeniu Sejmu odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu zmian do ustawy o VAT, która zakłada harmonizację polskich przepisów w zakresie podatku od towarów i usług z przepisami dyrektywy Rady Unii Europejskiej m.in. w przedmiocie opodatkowania usług internetu 22-proc. stawką VAT. Rząd proponuje jednak w swoim projekcie zwolnienia dla internetu w przypadku niektórych podmiotów (np. szkół).
Projekt przewiduje także zmiany dotyczące ustalenia miejsca odbioru gazu i energii jako miejsca ich świadczenia. Ma to zapobiec ich podwójnemu opodatkowaniu.
Posłowie, uznając co do zasady słuszność wprowadzonych zmian, opowiedzieli się za skierowaniem projektu do Komisji Finansów Publicznych w celu ich dalszej analizy.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA