reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za wino trzeba płacić akcyzę

Za wino trzeba płacić akcyzę

Wino kupione w niemieckim sklepie internetowym przez osobę fizyczną i przysłane do kraju, np. pocztą, podlega akcyzie w Polsce. Nawet wówczas, gdy akcyzę zapłacono w Niemczech.


Zgodnie ze stanowiskiem ministra finansów wyrażonym w odpowiedzi na interpelację poselską, jeżeli osoba fizyczna nabywa wyroby akcyzowe z akcyzą zapłaconą na terenie państwa członkowskiego i wyroby te są jej dostarczane na terytorium kraju, to takie nabycie – stosownie do art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257 z późn. zm.) – może być dokonane wyłącznie za pośrednictwem przedstawiciela podatko- wego. Przedstawiciela takiego na terytorium kraju wyznacza sprzedawca.

Przedstawicielem podatkowym może być wyłącznie prowadzący skład podatkowy albo zarejestrowany handlowiec, który uzyska zezwolenie na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego na terytorium kraju. Zezwolenie na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego wydaje naczelnik urzędu celnego na pisemny wniosek sprzedawcy. Obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstaje z dniem dostarczenia tych wyrobów do odbiorcy na terytorium kraju.

Według Ministerstwa Finansów, osoby fizyczne nabywające wyroby akcyzowe zharmonizowane z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego, od których nie została zapłacona polska akcyza w należnej wysokości, a które są im dostarczane na terytorium kraju, naruszają przepisy ustawy o akcyzie i mogą podlegać kontroli. Uszczuplenie w podatku akcyzowym w przypadku jednej butelki wina o pojemności 0,75 l, bez względu na jego wartość, wyniesie 1,02 zł.

Dodatkowo wskazano, że akcyzie nie podlegają, stosownie do art. 56 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, wyroby akcyzowe zharmonizowane z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego nabywane przez osobę fizyczną i przywożone przez tę osobę osobiście na własny użytek. Limit przywozu na własny użytek w przypadku win i napojów pośrednich wynosi 90 litrów, w tym dla win musujących 60 litrów, zaś dla produktów pośrednich 20 litrów.

Marcin Musiał

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama