Rozliczanie należności za media
REKLAMA
Podatnik otrzymujący fakturę VAT za dostarczone media ma prawo do odliczenia VAT. W przypadku faktur za media, czyli dostawę energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, a także usług w zakresie rozprowadzania wody, gospodarki ściekami lub wywozu nieczystości istnieje specyficzny moment odliczenia.
Odliczenie w deklaracji
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w takim przypadku w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.
Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego także w terminie określonym dla następnego okresu rozliczeniowego, może obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. Powinien jednak zrobić to nie później niż w ciągu pięciu lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.
Rozliczenie korekty
Jednak w przypadku, gdy otrzymamy fakturę korygującą za dostarczone media, fakturę tę rozlicza się już nie w sposób specyficzny, ale tak jak każdą inną fakturę korygującą. Oznacza to, że faktura korygująca za media zostanie rozliczona za miesiąc, w którym podatnik otrzymał taką korektę. Korektę faktury za media należy więc uwzględniać w miesiącu otrzymania korekty, a nie odnosić do miesiąca wystawienia faktury pierwotnej.
Faktura korygująca za media wystawiana w przypadku pomyłek zawiera numer kolejny oraz datę jej wystawienia oraz dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca takie jak: imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury VAT. Podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym. Oczywiście na fakturze korygującej muszą się znaleźć kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej.
Bogdan Świąder
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA