Milionerzy podzielą się majątkiem z fiskusem
REKLAMA
Sejm przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wprowadza ona kilka istotnych zmian w ustawie. Od przyszłego roku zwolnione od podatku będzie nabycie przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę własności rzeczy lub praw majątkowych o czystej wartości nieprzekraczającej w ciągu życia nabywcy kwoty miliona złotych od tej samej osoby lub po tej samej osobie. W praktyce oznacza to, że podatek od spadków i darowizn płacić będzie jedynie nieliczna grupa najbogatszych Polaków. W niewielu rodzinach realna jest bowiem sytuacja, w której krewni bądź małżonkowie przekażą sobie majątek w kwocie przekraczającej milion złotych.
Podatek od nieodpłatnego przekazywania majątku nadal będą płacić zięć, synowa i teściowie. Na rozszerzenie zwolnienia z podatku na tę grupę nie zgodził się Sejm. Oznacza to, że jeśli syn otrzyma darowiznę od ojca, nie będzie musiał zapłacić od tego nabycia podatku, natomiast z fiskusem będzie musiała rozliczyć się synowa.
W uchwalonej przez Sejm ustawie została utrzymana 20-proc. karna stawka podatku, który trzeba zapłacić w przypadku powołania się podatnika w toku czynności sprawdzających na okoliczność dokonania darowizny, od której nie został uiszczony podatek.
Uchwalenie nowelizacji oznacza – zdaniem prof. dr. hab. Artura Nowaka-Far, eksperta Konfederacji Pracodawców Polskich – że wpływy budżetu zmniejszą się o ok. 250 mln zł.
– O ile podatnicy nowe regulacje mogą sobie chwalić, o tyle samorząd gminny z nowych przepisów nie może być zadowolony. Ustawa wymaga uzupełnienia o kwestie, skąd gminy otrzymają środki na realizację swoich zadań, które do tej pory pochodziły z podatku od spadków i darowizn i które w dużej części utracą – twierdzi nasz rozmówca.
REKOMENDACJE
DLA PODATNIKÓW
Małżonkowie oraz krewni w linii prostej powinni wstrzymać się z darowizną do 1 stycznia 2007 r. Od tego dnia nie zapłacą podatku, pod warunkiem że kwota darowizny nie przekroczy miliona złotych.
DLA SENATU
Senatorowie powinni doprecyzować regulacje tak, by podatnicy wiedzieli jak dokumentować historię osiągania kwoty miliona złotych.
Magdalena Majkowska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA