Trzeba ograniczyć nieuzasadnione opłaty
REKLAMA
Zmiana prawa
Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o opłacie skarbowej będzie jeszcze musiała być rozpatrzona przez Senat. Nowe przepisy przewidują m.in. korzystne zmiany dla podatników.
– Za słuszne należy uznać zniesienie opłaty skarbowej od weksli oraz od dokumentów zawierających oświadczenie woli poręczyciela – powiedziała Gazecie Prawnej Elżbieta Liwanowska, doradca podatkowy z Kancelarii Tarwid, Liwanowska i Partnerzy. Jak podkreśliła, z istoty opłaty wynika, że jej wniesienie powinno wiązać się z wzajemnym świadczeniem ze strony organu polegającym na wykonaniu na wniosek podatnika czynności urzędowej z zakresu administracji publicznej. Tymczasem organ administracji publicznej nie jest zaangażowany w jakikolwiek sposób w wystawienie weksla oraz dokumentów zawierających oświadczenie woli poręczyciela. W takiej sytuacji więc nie ma uzasadnienia, żeby pobierać opłatę skarbową. W dotychczasowym kształcie opłata skarbowa od weksla oraz poręczenia miała faktycznie charakter podatku.
WAŻNE
Organ administracji publicznej nie jest zaangażowany w wystawienie weksla oraz dokumentów zawierających oświadczenie woli poręczyciela. Nie ma więc zasadnienia, żeby pobierać opłatę skarbową
Jak podkreśliła Elżbieta Liwanowska, zmiana ustawy ograniczyła też zakres obciążenia opłatą skarbową dokumentów stwierdzające ustanowienie pełnomocnika.
– Należałoby również rozważyć zniesienie pobierania opłaty skarbowej za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym z tego względu, że czynność ta nie wymaga żadnego działania ze strony organu administracji. Udzielenie pełnomocnictwa czy prokury jest wyłącznie oświadczeniem woli podmiotu, który w ten sposób umocowuje do działania osobę mającą reprezentować jego interesy. Sama zaś czynność posłużenia się w toku postępowania sądowego lub administracyjnego dokumentem zawierającym oświadczenia o ustanowieniu pełnomocnika lub prokurenta nie wiąże się z działaniem organu administracji, które w sposób racjonalny uzasadniałoby pobieranie opłaty.
Warto jednocześnie podkreślić, że znowelizowana przez Sejm ustawa zakłada też wprowadzenie nowych – nieco wyższych od obecnych – stawek opłaty skarbowej w niektórych sytuacjach, gdy musi być wnoszona.
Jak podkreśliła Elżbieta Liwanowska, nieznaczne podniesienie opłaty skarbowej w innych przypadkach, np. za potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego w podatku akcyzowym przyczyni się w pewnym zakresie do wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przez niektórych przedsiębiorców.
Nowe przepisy zawarte w znowelizowanej ustawie mają wejść w życie 1 stycznia 2007 r.
Krzysztof Tomaszewski
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA