reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jest sposób na tańsze polisy OC dla doradców

Jest sposób na tańsze polisy OC dla doradców

Samorządy zawodowe mogą wynegocjować znacznie lepsze warunki zakupu polis odpowiedzialności cywilnej. Dzięki temu można mieć polisy z limitem wyższym niż minimalny.

 
Księgowi czy biegli rewidenci to jedna z niewielu grup zawodowych, które przepłacają za swoje polisy OC zawodowego. Każda firma musi ubezpieczać się indywidualnie, bo nie ma programu grupowego, jakie stworzyli sobie np. adwokaci, radcowie prawni czy doradcy podatkowi.

– Polisa w formie programu grupowego zorganizowanego przy jakieś izbie czy stowarzyszeniu może dać oszczędności rzędu 30-50 proc. od tej kupowanej przez pojedyncze podmioty na wolnym rynku – mówi Grzegorz Modliszewski, z STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi.

Tym bardziej że konkurencja nie jest duża, bo niewielu ubezpieczycieli jest chętnych do wystawiania polis dla podmiotów prowadzących usługowo księgi rachunkowe czy doradztwa podatkowego. Obecnie polisa obowiązkowa dla biur rachunkowych może kosztować w granicach 500- -600 zł rocznie przy sumie gwarancyjnej 10 tys. euro. Jeśli biuro prowadzi też doradztwo podatkowe, suma gwarancyjna rośnie do 15 tys. euro, a wraz z nią cena: do około 900 zł. Stawki zależą od sumy gwarancyjnej, wielkości firmy, jej obrotów, doświadczenia, szkodowości czy profilu działalności.

Gdyby istniał program grupowy, łatwiej można byłoby uzyskać nie tylko niższe ceny na polisy na minimalne sumy, ale też wprowadzić możliwość łatwego wykupienia polisy na wyższe sumy gwarancyjne.

Dodatkowe bonusy

Na przykład radcy prawni w podstawowej ofercie wynegocjowanej przez Krajową Izbę Radców Prawnych mają sumę 100 tys. euro (podczas gdy minimalna suma wymagana rozporządzeniem to 50 tys. euro) za ok. 180 zł rocznie. Chętni mogą łatwo wykupić dodatkowe polisy, z jeszcze wyższym limitem. Na przykład dodatkowe 350 tys. zł limit kosztuje 380 zł. Nieco inaczej wygląda program zorganizowany przez Krajową Radę Doradców Podatkowych dla doradców podatkowych, którzy za 600 zł rocznie mogą kupić polisę z limitem 10 tys. euro (więc minimalnym wymaganym przez ustawę). Jeśli chcą ją go podwyższyć o 100 tys. zł (czyli o około 25 tys. euro), trzeba dopłacić 1200 zł.

Dodatkowo taki program to jednocześnie szansa dla towarzystwa na pozyskanie klientów na inne polis, a dla tych drugich zniżki. Na przykład KIRP wynegocjowała z PZU (który wystawia polisy OC) 10 proc. zniżek na ubezpieczenia mieszkań czy pakietu ubezpieczenia firm Doradca.

Dobrze u brokera

Jak zorganizować takie programy? Najlepiej skorzystać z usług brokera ubezpieczeniowego, który, mając pełnomocnictwo jakiejś organizacji środowiskowej, opracuje program i zwróci się z ofertami do towarzystw. Dla klienta przygotowanie takiej oferty jest bezpłatne. Broker dostaje prowizję dopiero od zawartej umowy i płaci ją towarzystwo. Do czasu jej podpisania pośrednik ryzykuje, że nakłady poniesione na przygotowanie programu nie przyniosą mu zysku. A pracy jest sporo, bo oprócz opracowania warunków trzeba przygotować akcję promocyjną w środowisku, żeby namówić możliwie dużą liczbę osób. Oferty przygotowane przez towarzystwa zawierają różne opcje cenowe, w zależności od liczby osób, które przystąpią do programu.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama