REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jest sposób na tańsze polisy OC dla doradców

Samorządy zawodowe mogą wynegocjować znacznie lepsze warunki zakupu polis odpowiedzialności cywilnej. Dzięki temu można mieć polisy z limitem wyższym niż minimalny.
 
Księgowi czy biegli rewidenci to jedna z niewielu grup zawodowych, które przepłacają za swoje polisy OC zawodowego. Każda firma musi ubezpieczać się indywidualnie, bo nie ma programu grupowego, jakie stworzyli sobie np. adwokaci, radcowie prawni czy doradcy podatkowi.

– Polisa w formie programu grupowego zorganizowanego przy jakieś izbie czy stowarzyszeniu może dać oszczędności rzędu 30-50 proc. od tej kupowanej przez pojedyncze podmioty na wolnym rynku – mówi Grzegorz Modliszewski, z STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi.

Tym bardziej że konkurencja nie jest duża, bo niewielu ubezpieczycieli jest chętnych do wystawiania polis dla podmiotów prowadzących usługowo księgi rachunkowe czy doradztwa podatkowego. Obecnie polisa obowiązkowa dla biur rachunkowych może kosztować w granicach 500- -600 zł rocznie przy sumie gwarancyjnej 10 tys. euro. Jeśli biuro prowadzi też doradztwo podatkowe, suma gwarancyjna rośnie do 15 tys. euro, a wraz z nią cena: do około 900 zł. Stawki zależą od sumy gwarancyjnej, wielkości firmy, jej obrotów, doświadczenia, szkodowości czy profilu działalności.

Gdyby istniał program grupowy, łatwiej można byłoby uzyskać nie tylko niższe ceny na polisy na minimalne sumy, ale też wprowadzić możliwość łatwego wykupienia polisy na wyższe sumy gwarancyjne.

Dodatkowe bonusy

Na przykład radcy prawni w podstawowej ofercie wynegocjowanej przez Krajową Izbę Radców Prawnych mają sumę 100 tys. euro (podczas gdy minimalna suma wymagana rozporządzeniem to 50 tys. euro) za ok. 180 zł rocznie. Chętni mogą łatwo wykupić dodatkowe polisy, z jeszcze wyższym limitem. Na przykład dodatkowe 350 tys. zł limit kosztuje 380 zł. Nieco inaczej wygląda program zorganizowany przez Krajową Radę Doradców Podatkowych dla doradców podatkowych, którzy za 600 zł rocznie mogą kupić polisę z limitem 10 tys. euro (więc minimalnym wymaganym przez ustawę). Jeśli chcą ją go podwyższyć o 100 tys. zł (czyli o około 25 tys. euro), trzeba dopłacić 1200 zł.

Dodatkowo taki program to jednocześnie szansa dla towarzystwa na pozyskanie klientów na inne polis, a dla tych drugich zniżki. Na przykład KIRP wynegocjowała z PZU (który wystawia polisy OC) 10 proc. zniżek na ubezpieczenia mieszkań czy pakietu ubezpieczenia firm Doradca.

Dobrze u brokera

Jak zorganizować takie programy? Najlepiej skorzystać z usług brokera ubezpieczeniowego, który, mając pełnomocnictwo jakiejś organizacji środowiskowej, opracuje program i zwróci się z ofertami do towarzystw. Dla klienta przygotowanie takiej oferty jest bezpłatne. Broker dostaje prowizję dopiero od zawartej umowy i płaci ją towarzystwo. Do czasu jej podpisania pośrednik ryzykuje, że nakłady poniesione na przygotowanie programu nie przyniosą mu zysku. A pracy jest sporo, bo oprócz opracowania warunków trzeba przygotować akcję promocyjną w środowisku, żeby namówić możliwie dużą liczbę osób. Oferty przygotowane przez towarzystwa zawierają różne opcje cenowe, w zależności od liczby osób, które przystąpią do programu.

Niewystarczające kwoty

Sumy gwarancyjne w przypadku doradców podatkowych i biur rachunkowych wynoszące 10 tys. euro za zdarzenie są niewystarczające. W przypadku dość dużego jednego błędu biura lub doradcy straty klienta mogą znacznie przewyższać sumę gwarancyjną. Na błędy biura nie mogą sobie zatem pozwolić firmy ani małe, ani średnie, ani duże. W przypadku pierwszych – błąd biura i zbyt niska suma gwarancyjna może oznaczać bankructwo. W firmie średniej może doprowadzić do braku płynności finansowej i dużych strat, natomiast największym zagrożeniem dla firm dużych jest utrata reputacji.

Tak samo dzieje się w przypadku wielu mniejszych błędów popełnianych przez doradców. Aby się przed tym zabezpieczyć, przed zawarciem umowy warto sprawdzić, ile wynosi ubezpieczenie OC doradcy. Biura księgowe i doradców wykupują dodatkowe polisy, które mogą zabezpieczyć interesy ich klientów w przypadku nieprawidłowości, małych na to jednak nie stać. Warto wziąć to pod uwagę „przed”, a nie „po” fakcie.

W GRUPIE TANIEJ
Ubezpieczyciel, mając gwarancję, że jego polisy kupi określona liczba klientów, jest w stanie znacznie obniżyć cenę, bo ryzyko rozkłada się na większą grupę osób. Poza tym takie polisy kupuje większość osób działających w danej branży, więc towarzystwo ma dokładną informację o liczbie szkód. W przypadku braku programu część osób trafia do jednego towarzystwa, część do drugiego, a część do trzeciego. Żadne z towarzystw nie ma pełnego obrazu rynku i uwzględnia to stosując wyższą marżę na ryzyko.

Marcin Jaworski
Współpraca Łukasz Zalewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2022 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA