reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sejm. Nowa ulga rodzinna od przyszłego roku

Sejm. Nowa ulga rodzinna od przyszłego roku

Rodzice będą mogli odliczyć od podatku 120 zł na każde wychowywane dziecko. Taki kształt ulgi rodzinnej zaproponowany przez Prawo i Sprawiedliwość pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Finansów Publicznych.


Zmiana prawa

W trakcie prac nad zmianami w PIT pojawiło się kilka wersji ulg dla rodzin wychowujących dzieci. Zgodnie z przedłożeniem rządowym rodzice z co najmniej trójką dzieci mieli odliczać od podatku równowartość kwoty zmniejszającej podatek (zgodnie z projektem ustawy kwota ta w 2007 roku ma wynieść 572,54 zł). Ulga przysługiwałaby na każde dziecko. W trakcie prac nad ustawą pojawiły się nowe propozycje ulgi. Platforma Obywatelska chciała, aby prawo do odliczenia w wysokości 50 zł na pierwsze dziecko i 100 zł na każde kolejne było niezależne od liczby dzieci. Ostatecznie, podczas głosowania poprawek w Komisji Finansów Publicznych zwyciężyła wersja PiS, zgodnie z którą rodzice będą mogli odliczyć od podatku kwotę 120 zł na każde dziecko.

Bez ograniczenia

Przewodnicząca Komisji Finansów Publicznych Aleksandra Natalli-Świat przyznaje, że ulga jest niewielka, ale za to skorzystają z niej wszyscy. W przepisie nie określono bowiem liczby dzieci uprawniającej do skorzystania z odliczenia. Ograniczenie takie zawarte było w pierwotnym projekcie nowelizacji. Zgodnie z brzmieniem przyjętej przez komisję zmiany, odliczeniu będzie podlegała kwota stanowiąca iloczyn liczby wychowywanych dzieci i kwoty 120 zł. Rodzina z dwójką dzieci będzie więc mogła odliczyć w zeznaniu rocznym kwotę 240 zł, z trójką – 360 zł itd.

– Takie rozwiązanie jest bardziej sprawiedliwe. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdzie rodziny z jednym lub dwójką dzieci są w gorszej sytuacji materialnej niż rodziny wielodzietne – wyjaśnia przewodnicząca Komisji Finansów Publicznych. Mieliśmy wybór: albo znacząca pomoc, ale tylko dla rodzin wielodzietnych, albo niższa ulga dla wszystkich. Ulga zawarta w projekcie rządowym miała jeszcze jedną wadę. Nie mogłyby z niej w pełni skorzystać rodziny uzyskujące bardzo niskie dochody, ponieważ nie miałyby z czego tej ulgi odliczyć – dodaje Aleksandra Natalli-Świat.

Pierwotnie zaprojektowanej uldze zarzucano, że nie będzie ona wsparciem dla najuboższych, lecz promowaniem rodzin wielodzietnych. Przyjęta propozycja na pewno takiego efektu mieć nie będzie, ale nie będzie także miała charakteru pomocy państwa dla rodzin najuboższych, czy też wspierania rodziny przez system podatkowy. Jeżeli rocznie rodzina z jednym dzieckiem będzie mogła odliczyć 120 zł, to oznacza to 10 zł w skali miesiąca.

Ministerstwo Finansów poparło kształt ulgi zaproponowanej przez PiS z uwagi na to, że nie powinna ona rodzić większych obciążeń dla budżetu niż ulga zaproponowana przez rząd.

Skutki dla budżetu

– Skutki finansowe dla budżetu ulgi rodzinnej w formule zaproponowanej przez PiS będą takie same jak w przypadku ulgi zawartej w przedłożeniu rządowym – ocenia minister Jarosław Neneman. Koszt wprowadzenia ulgi rodzinnej ma kosztować budżet ok. 700-800 mln zł.

Warto podkreślić, że z ulgi będzie można pierwszy raz skorzystać, dokonując rozliczeń za 2007 rok. Oznacza to, że jej wprowadzenie będzie miało wpływ na zmniejszenie dochodów fiskusa z podatku dochodowego od osób fizycznych w roku budżetowym 2008, a nie w 2007.

Magdalena Majkowska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama