reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe opłaty za wpis są za wysokie

Nowe opłaty za wpis są za wysokie

Podatnicy będą musieli zapłacić 75 zł za uzyskanie interpretacji podatkowej i 250 zł za wpis do rejestru sprawdzonych podatników - zakłada projekt zmian w Ordynacji podatkowej.


Zmiana prawa

Wczoraj sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Do najważniejszych zmian zawartych w nowelizacji należy zaliczyć nowe zasady wydawania interpretacji podatkowych. Będzie się tym zajmował minister finansów, a nie tak jak to jest obecnie – poszczególne urzędy skarbowe. Centralny model wydawania interpretacji ma zapobiec występującym obecnie rozbieżnościom. Zmienią się także wymogi formalne składanego wniosku oraz wzrośnie opłata za jego złożenie. Wniosek o wydanie interpretacji będzie mógł dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego, a także – co jest nowym rozwiązaniem – zdarzeń przyszłych. W obu przypadkach podatnik będzie zobowiązany do wskazania przepisów prawa, które mają być przedmiotem interpretacji. W ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku podatnik będzie musiał uiścić opłatę w wysokości 75 zł. Dotychczas podatnicy przy składaniu wniosku płacą jedynie 5 zł opłaty skarbowej i 0,50 gr za każdy załącznik.

Nowelizacja Ordynacji podatkowej rozszerza uprawnienia kontrolerów podatkowych, którzy będą mogli spełniać swoje czynności pod nieobecność kontrolowanego lub osoby upoważnionej, jedynie po okazaniu legitymacji służbowej. Do rozpoczęcia kontroli nie będzie konieczne wylegitymowanie się pisemnym upoważnieniem do jej przeprowadzenia. Wystarczy, że kontroler dostarczy ten dokument w ciągu 3 dni od podjęcia czynności. Projektowana ustawa zakłada także wprowadzenie instytucji sprawdzonego podatnika. Status ten będą mogły otrzymać podmioty prowadzące w sposób trwały działalność gospodarczą i rzetelnie wywiązujące się ze swoich podatkowych obowiązków. Za wpis do rejestru trzeba będzie jednak zapłacić 250 zł. To zdaniem posłów stanowczo za dużo. W zamian sprawdzony podatnik będzie korzystać m.in. z domniemania braku zaległości podatkowych.

Projekt przewiduje ponadto wprowadzenie rozprawy administracyjnej w postępowaniu podatkowym. Przyjęto także jako zasadę dopuszczalność podpisywania deklaracji podatkowych przez pełnomocnika oraz zwolnienie mocodawcy z obowiązku jej podpisania.

Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła wczoraj także poselski projekt zmian. Propozycja PO zakłada możliwość zaniechania poboru podatku w drodze rozporządzenia wydanego przez ministra finansów, w sytuacji gdy podatnicy na mocy ustawy o PIT, pomimo zastosowania metody uniknięcia podwójnego opodatkowania są zobowiązani do zapłaty w kraju podatku od dochodów uzyskanych i opodatkowanych za granicą.

Magdalena Majkowska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama