Podatnicy coraz częściej zadają fiskusowi pytania
REKLAMA
Wzrasta zainteresowanie
Najczęściej pytania dotyczą podatku dochodowego od osób fizycznych (ok. 40 proc. wszystkich pytań), VAT, podatku dochodowego od osób prawnych, a także podatku od czynności cywilnoprawnych.
Instytucja wiążących interpretacji funkcjonuje od 1 stycznia 2005 r. Otrzymanie interpretacji z organu podatkowego chroni podatnika przed konsekwencjami niewłaściwego zastosowania często niejasnych przepisów. Trudno się więc dziwić, że podatnicy coraz częściej występują z wnioskami o wydanie wiążących interpretacji.
– W województwie łódzkim w I półroczu 2006 roku wydano łącznie 2148 postanowień, z czego 1868 rozstrzygało sprawę merytorycznie, a 280 pozostało bez rozpatrzenia – wyjaśnia Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi.
Podobnie sytuacja przedstawia się w pozostałych województwach. Różnią się jedynie dane dotyczące składanych wniosków pozostawionych bez rozpatrzenia i wydanych interpretacji.
Z danych Andrzeja Kulmatyckiego z Izby Skarbowej w Warszawie wynika, że naczelnicy urzędów skarbowych województwa mazowieckiego w I półroczu 2006 roku wydali 5853 postanowienia, w tym 985 o pozostawieniu sprawy bez rozpatrzenia.
– Głównym powodem pozostawienia sprawy bez rozpatrzenia jest to, że wniosek składa podmiot nieuprawniony (191 przypadków). Często wniosek nie dotyczy prawa podatkowego (84 przypadki). Zdarza się też, że nie uzupełniono wniosku, mimo prawidłowego wezwania do uzupełnienia (710 przypadków) – podkreśla Andrzej Kulmatycki. Na takie same powody wskazywali w rozmowie z GP inni przedstawiciele izb skarbowych.
60 352 wiążące interpretacje podatkowe wydały w 2005 roku organy podatkowe
Potrzebny poprawny wniosek
Formuła uzyskania wiążącej interpretacji wydawać by się mogła prosta, ale niestety taka nie jest. W praktyce podatnicy mają wiele problemów z prawidłowym napisaniem wniosku. Maria Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach podkreśliła, że ponad 50 proc. wniosków o wydanie wiążących interpretacji prawa podatkowego zawiera braki i błędy, które skutkują wezwaniem do uzupełnienia wniosku. Tak duża liczba błędnych wniosków nie pojawia się na szczęście w każdym województwie.
– Liczba wniosków, które wymagają uzupełnienia, jest stosunkowo niewielka, stanowi 12,28 proc. złożonych dokumentów – twierdzi Marcin Zakościelny z Izby Skarbowej w Lublinie.
Mimo jasnych regulacji dotyczących tego, co powinien zawierać wniosek o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej, podatnicy zapominają o podstawowych jego elementach. To niestety skutkuje wydłużeniem czasu oczekiwania na interpretację lub pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia przez organ skarbowy.
Za błędy płaci podatnik
– Głównymi błędami stwierdzonymi w składanych wnioskach były m.in. brak wyczerpującego opisu stanu faktycznego, którego dotyczy zapytanie, czy wnoszenie pytań dotyczących interpretacji przepisów niestanowiących przepisów prawa podatkowego – wskazała Violetta Szczepankowska z Izby Skarbowej w Bydgoszczy.
Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie dodała do tej listy jeszcze brak opłaty skarbowej na składanych wnioskach.
– Brak oświadczenia, że w sprawie, której dotyczył wniosek, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym – błąd ten stanowił średnio ok. 25 proc. wszystkich nieprawidłowości – wynika z informacji Małgorzaty Brzozy z Izby Skarbowej w Szczecinie.
Każdy, kto zamierza wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji, powinien zatem zadbać o jego prawidłowe napisanie i uwzględnienie wszystkich wymaganych elementów. Tylko wtedy będzie można otrzymać interpretację, która zapewni podatnikowi ochronę.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA