| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Poprawki uściślą część przepisów podatkowych

Poprawki uściślą część przepisów podatkowych

Senat zajął się wczoraj uchwalonymi niedawno nowelizacjami ustaw o PIT, CIT, o podatku od czynności cywilnoprawnych, opłacie skarbowej oraz zmianami w Ordynacji podatkowej.


Zmiana prawa

Podczas debaty nad zmianami w ustawie o PIT Platforma Obywatelska zgłosiła poprawkę mającą na celu wykreślenie przepisów przejściowych, zgodnie z którymi dwustopniowa skala podatkowa (18 proc. i 32 proc.) z progiem na poziomie 85 528 zł weszłaby w życie dopiero w 2009 roku. Przyjęcie tej poprawki oznaczałoby, że podatki zostałyby obniżone już od 2007 roku. Zdaniem wiceministra finansów Jarosława Nenemana, kosztowałoby to 9 mld zł, których budżet nie ma. Inne senackie poprawki dotyczą doprecyzowania przepisów regulujących sposób odliczania darowizn. Z kolei poprawki senatora Adama Bieli (Liga Polskich Rodzin) przewidują wprowadzenie zwolnień dla kwot przywiezionych z zagranicy, które stanowiłyby udokumentowany dochód, w przypadku gdy zostałyby przekazane na wykonywanie działalności gospodarczej, cele charytatywny lub zakup mieszkania.

Najważniejsza poprawka PiS do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczy wprowadzenia ułatwień dla spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Od 2007 roku SKOK-i stracą prawo do zwolnienia podatkowego, z którego teraz korzystają. W zamian, zgodnie ze zgłoszoną poprawką, mogłyby zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów część rezerw na zagrożone wierzytelności. Zdaniem wnioskodawców wyrównałoby to szanse SKOK-ów w konkurencji z bankami, które z uprawnienia takiego dziś korzystają. MF jest jednak przeciwne tej poprawce, proponując kompleksowe uregulowanie uprawnień kas w odrębnej ustawie.

Zgodnie ze zgłoszoną przez senatorów PiS poprawką do ustawy o podatku od spadków i darowizn i czynności cywilnoprawnych, limit darowizny zwolnionej od podatku (w przypadku otrzymania jej od członka najbliższej rodziny) w wysokości 1 mln zł dotyczyłby okresu 5-letniego, a nie całego życia obdarowanego, jak ustalił wcześniej Sejm. Rozwiązanie takie poparło Ministerstwo Finansów.

Także wczoraj Senat rozpatrzył nowelizacje: Ordynacji podatkowej, ustawy o opłacie skarbowej oraz o ratyfikacji nowej polsko- brytyjskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania. Głosowanie zgłoszonych przez senatorów poprawek zaplanowano na koniec posiedzenia Senatu – najpóźniej w piątek.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Publicystka ekonomiczna, bankowczyni, pedagog.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »