reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Inwestowane składki z PIT

Inwestowane składki z PIT

To, czy wypłaty z umów ubezpieczeniowych na życie i dożycie są zwolnione z PIT, uzależnione jest od tego, czy składki będą reinwestowane - wyjaśnił minister finansów.


Zdaniem ministra finansów, o tym, czy późniejsze świadczenie będzie korzystało ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, czy też będzie opodatkowane, zależy od formy oszczędzania w ramach III filaru.
Jak wyjaśnia MF w odpowiedzi na interpelację poselską, jeżeli formą oszczędzania na cele emerytalno-rentowe będzie umowa ubezpieczeniowa na życie i dożycie, z której wynika, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie reinwestuje części składki płaconej przez ubezpieczonego w fundusz kapitałowy, to w świetle art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwoty wypłacone po zakończeniu umowy korzystają ze zwolnienia od podatku. W przeciwnym wypadku, gdy część składki jest inwestowana w fundusz kapitałowy, uzyskane z tej inwestycji przychody – a w konsekwencji i dochody – podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30 do ustawy o PIT.

W przypadku Polaków opłacających składki np. w Niemczech, zwolnienie dochodu z podatku zależy od kwalifikacji dochodów na gruncie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeżeli dochód nie będzie zwolniony lub nie zostanie od niego zaniechany pobór podatku, to na podatniku uzyskującym ten dochód ciążył będzie obowiązek podatkowy.

Ważne!
Jeżeli część składki jest inwestowana w fundusz kapitałowy, to uzyskane z tej inwestycji dochody są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych

Marcin Musiał

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama