To, czy wypłaty z umów ubezpieczeniowych na życie i dożycie są zwolnione z PIT, uzależnione jest od tego, czy składki będą reinwestowane - wyjaśnił minister finansów.
Zdaniem ministra finansów, o tym, czy późniejsze świadczenie będzie korzystało ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, czy też będzie opodatkowane, zależy od formy oszczędzania w ramach III filaru.
Jak wyjaśnia MF w odpowiedzi na interpelację poselską, jeżeli formą oszczędzania na cele emerytalno-rentowe będzie
umowa ubezpieczeniowa na życie i dożycie, z której wynika, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie reinwestuje części składki płaconej przez ubezpieczonego w fundusz kapitałowy, to w świetle art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwoty wypłacone po zakończeniu umowy korzystają ze zwolnienia od podatku. W przeciwnym wypadku, gdy część składki jest inwestowana w fundusz kapitałowy, uzyskane z tej inwestycji
przychody – a w konsekwencji i dochody – podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30 do ustawy o PIT.
W przypadku Polaków opłacających
składki np. w Niemczech, zwolnienie dochodu z podatku zależy od kwalifikacji dochodów na gruncie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeżeli dochód nie będzie zwolniony lub nie zostanie od niego zaniechany pobór podatku, to na podatniku uzyskującym ten dochód ciążył będzie obowiązek podatkowy.
Ważne!
Jeżeli część
składki jest inwestowana w fundusz kapitałowy, to uzyskane z tej inwestycji dochody są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych
Marcin Musiał