REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredytobiorca musi rozliczyć się z fiskusem

REKLAMA

Jeśli poręczyciel podpisze ugodę z bankiem i spłaci część długu, u kredytobiorcy powstanie przychód odpowiadający wartości zadłużenia spłaconego przez poręczyciela.

Banki zawierają umowy kredytowe, które często są zabezpieczone poręczeniem cywilnym. Zgodnie z umową poręczenia, poręczyciel zobowiązuje się wobec wierzyciela (banku) wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik (kredytobiorca) zobowiązania nie wykonał. Z powodu braku spłat kredytów w terminach wskazanych w umowach, banki mają prawo wypowiedzieć umowę kredytową i wszcząć postępowanie egzekucyjne zarówno przeciwko kredytobiorcy, jak i poręczycielowi.

Ugoda z poręczycielem

Dość częstą praktyką w takiej sytuacji jest wystąpienie poręczyciela z wnioskiem do banku o zawarcie ugody, na mocy której po spłaceniu części zadłużenia bank zwolni go z długu.

Zawarcie przez bank ugody z poręczycielem skutkuje jednakże konsekwencjami w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Wartość umorzonego zadłużenia jest kwalifikowania jako przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), a tym samym bank ma obowiązek sporządzić informację o tych przychodach (PIT-8C).

Problemem może okazać się wówczas ustalenie osoby uzyskującej przychód z innych źródeł, tzn. czy jest to wyłącznie kredytobiorca czy może również poręczyciel. Co więcej, po uwzględnieniu wartości spłaty dokonanej przez poręczyciela trudności może sprawić także wskazanie w informacji PIT-8C kwoty przychodu z innych źródeł podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Posiłkując się udostępnionymi na stronie internetowej Ministerstwa Finansów interpretacjami organów podatkowych stwierdzić można, że zawarcie ugody, w której po zapłaceniu przez poręczyciela części zadłużenia zostanie on zwolniony z zapłaty pozostałej części długu, nie spowoduje powstania u poręczyciela przychodu z innych źródeł. Decydujące znaczenie ma tutaj fakt, że nie nastąpi w majątku poręczyciela jakiekolwiek przysporzenie mające konkretny wymiar finansowy, ponieważ nie on zaciągał kredyt w banku. Zatem w następstwie zawarcia takiej ugody bank nie ma obowiązku sporządzać dla poręczyciela informacji o przychodach z innych źródeł (PIT-8C).

Ważne!
Poręczyciel spłacając część zadłużenia kredytobiorcy nie uzyskuje żadnego przychodu

KIEDY BANK PRZEŚLE PIT-8C
Informację o przychodach z innych źródeł (PIT-8C) bank ma obowiązek sporządzić i przekazać w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym podatnikowi (kredytobiorcy) oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według jego miejsca zamieszkania. Kredytobiorca, po upływie roku podatkowego, przychód wykazany w tej informacji powinien skumulować w zeznaniu podatkowym z pozostałymi przychodami uzyskanymi w ciągu roku i obliczyć należny podatek dochodowy od osób fizycznych od sumy dochodów przy zastosowaniu skali podatkowej.

Przychód biorącego kredyt

Zupełnie inaczej sytuacja podatkowa przedstawia się u kredytobiorcy. Przy ustalaniu wartości przychodu z innych źródeł istotne znaczenie ma treść ugody zawartej przez poręczyciela z bankiem, a także kwota zadłużenia spłaconego przez poręczyciela.

Jeśli zostanie zawarta ugoda, na mocy której po spłaceniu przez poręczyciela części zadłużenia poręczyciel i kredytobiorca zostaną zwolnieni z pozostałej części długu, przychodem dla kredytobiorcy będzie zarówno kwota długu spłaconego przez poręczyciela, jak i pozostała część umorzona przez bank. Zatem wartość tę bank powinien wykazać w informacji o przychodach z innych źródeł (PIT-8C).

Wartość ustalonego kredytobiorcy przychodu z innych źródeł będzie natomiast inna w sytuacji, gdy zostanie zawarta ugoda, na mocy której po spłaceniu przez poręczyciela części zadłużenia tylko poręczyciel zostanie zwolniony z pozostałej części zadłużenia. Kredytobiorca zaś nadal będzie zobowiązany do spłaty zadłużenia (oczywiście z uwzględnieniem spłaty dokonanej przez poręczyciela). Powstanie wówczas u kredytobiorcy przychód z innych źródeł, jednakże w wysokości odpowiadającej wyłącznie wartości spłaconego przez poręczyciela za kredytobiorcę zadłużenia.

Wartość tę bank będzie musiał wykazać w PIT-8C. Natomiast pozostałą część długu, nieujętą w ugodzie, z którego kredytobiorca nie został zwolniony, bank ma nadal prawo windykować. Zatem nie stanowi ona dla kredytobiorcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Radosław Knapik
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA