REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki: Lekka podwyżka zamiast obniżki

REKLAMA

Wiemy już, jak będziemy się rozliczać z fiskusem w 2007 r. Prezydent podpisał nowelizacje kilku ustaw podatkowych.

Mamy już pewność, że nowe przepisy podatkowe zaczną obowiązywać od 1 stycznia. Aby zmiany w przepisach o podatkach dochodowych od osób fizycznych i prawnych (PIT i CIT) mogły wejść w życie od początku przyszłego roku, muszą być opublikowane przed końcem listopada. Zgodnie z konstytucją prezydent miał na podpisanie ustaw podatkowych 21 dni, ale skrócił ten czas do niespełna dwóch tygodni. Nowelizacje wyszły bowiem z parlamentu bardzo późno, 16 listopada. Podpis prezydenta kończy drogę legislacyjną nowych przepisów (ustaw o PIT, CIT, podatku od spadków i darowizn, ordynacji podatkowej oraz o ratyfikacji nowej polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania) i umożliwia ich druk w Dzienniku Ustaw.

Jak będą wyglądać przyszłoroczne podatki? Nie będzie obiecanych przez PiS rok temu dwóch stawek PIT: 18 i 32 proc. Mają się pojawić dopiero w 2009 r. Na razie nadal będziemy płacić fiskusowi wedle starych stawek PIT - 19, 30 i 40 proc. Musimy się zadowolić odmrożeniem skali podatkowej. Dzięki temu wzrosną kwoty progów podatkowych - z obecnych 37024 zł i 74048 zł do 43 405 zł i 85528 zł - oraz kwota dochodu wolnego od podatku. Trudno tu jednak mówić o obniżce podatków. To raczej zahamowanie corocznych podwyżek związanych z zamrożeniem skali. Co więcej, podwyżki progów wcale nie odczuje 95 proc. podatników, bo ich dochody są niższe od pierwszego progu.

Niemal wszyscy podatnicy odczują za to odmrożenie kwoty dochodu wolnego od podatku z 2790 zł do 3013 zł. Tu jednak zysk będzie niewielki - kilka złotych miesięcznie. Ale jeśli uwzględnimy podwyżkę składki na ubezpieczenie zdrowotne, to zamiast zysku może się pojawić niewielka strata.

Po stronie zysków zapisać trzeba nową ulgę podatkową - na dzieci. Niestety i tu zysk będzie symboliczny - rodzice odpiszą od podatku 120 zł rocznie na dziecko. Ulga obejmie wszystkie dzieci, których rodzice rozliczają się z fiskusem wedle skali podatkowej. To oznacza, że z ulgi nie skorzysta część przedsiębiorców (m.in. ryczałtowcy i osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowana liniowym PIT). Zwolnione od podatku będą alimenty zasądzone przez sąd, do wysokości 700 zł miesięcznie.

W miejsce 10-proc. podatku od przychodów ze sprzedaży domów i mieszkań pojawi się 19-proc. podatek od dochodów z takich transakcji. Zwolnione z podatku będą dochody ze sprzedaży domu bądź mieszkania, które podatnik miał dłużej niż pięć lat, albo takiego, w którym był zameldowany na stałe przez co najmniej rok. Nowe przepisy będą dotyczyć sprzedaży nieruchomości kupionych po 1 stycznia 2007 r.

Z końcem roku zniknie ulga odsetkowa, która pozwala podatnikom odliczać od dochodu wydatki na spłatę odsetek od kredytów mieszkaniowych. Mimo zniesienia ulgi, w ramach tzw. praw nabytych, w kolejnych latach będą z niej mogły korzystać osoby, które załapią się na odliczenie przed końcem 2006 r. Ulga będzie im przysługiwać do końca 2027 r.

Po Nowym Roku nie będzie już ulg: sportowej oraz na zatrudnienie gosposi domowej. Zostają: ulga za wydatki na dostęp do internetu, odpisy za darowizny oraz ulgi dla osób niepełnosprawnych.

Spadki i darowizny, a także pożyczki od małżonka, rodziców, dziadków, dzieci, wnuków, pasierba, ojczyma, macochy i rodzeństwa będą od początku stycznia wolne od podatku.

Cieszyć mogą się też Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii. Dzięki nowej polsko-brytyjskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania po powrocie do kraju nie zapłacą polskiemu fiskusowi podatku od pieniędzy, które zarobili na Wyspach. Niestety, nowe zasady obejmą tylko brytyjskie dochody uzyskane po 1 stycznia 2007 r.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

Składka zdrowotna - rozliczenie roczne za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA