Do odzyskania VAT potrzebna jest faktura
REKLAMA
Sprawa trafiła przed sąd wskutek skargi podatniczki, która wystąpiła do organu podatkowego z wnioskiem o zwrot części wydatków poniesionych na remont budynku mieszkalnego. Do wniosku załączyła kopię faktury na swoje nazwisko oraz kopię dokumentu wydania towarów z magazynu – wz, na którym jako odbiorcę wskazano wspólnotę mieszkaniową. Na fakturze w pozycji nazwa towaru wpisano ocieplanie budynku według umowy i materiały budowlane wykorzystane do ocieplenia budynku według załącznika. Wnioskodawczyni wyjaśniła, że w 2005 roku wspólnie z pozostałymi właścicielami mieszkań znajdujących się w jednym budynku podjęła decyzję o jego dociepleniu. Po wykonaniu zlecenia przedsiębiorca wystawił faktury VAT, obciążając każdego z właścicieli kosztami robót budowlanych i zużytych materiałów. Koszty rozliczono proporcjonalnie do udziału każdego z właścicieli w budynku mieszkalnym.
Nie każdy dokument
Organy podatkowe odmówiły zwrotu żądanej kwoty. Jako podstawę prawną decyzji powołano art. 3 ust. 4 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Zgodnie z tym przepisem dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków na remont jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej. Przez pojęcie faktury rozumieć należy fakturę VAT w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, która w tym zakresie odsyła do rozporządzenia ministra finansów. W par. 9 ust. 1 pkt 4 i 5 rozporządzenia z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku… (Dz.U. nr 95, poz. 798 z późn. zm.) zawarty jest wymóg, iż faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać m.in. nazwę towaru lub usługi oraz jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług.
Sąd nie zmienił decyzji
Zdaniem organów podatkowych faktura przedłożona przez wnioskodawczynię nie spełniała tych wymogów. Na fakturze wpisano bowiem ogólnie materiały budowlane wykorzystane do ocieplenia budynku, wg załącznika. Nie zmienił tego nawet fakt dołączenia do niej dowodu wz. Organy podatkowe nie uwzględniły też argumentów, że z załącznika do faktury jednoznacznie wynika nazwa zakupionych artykułów, PKWiU, jednostki miary, ilości, ceny.
Sygn. akt I SA/Ol 439/0
Mirosława Łapińska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA