Za złe rozliczenia - kara
REKLAMA
W listopadzie 2004 r. urząd skarbowy przeprowadził kontrolę zeznania podatkowego jednej z tamtejszych spółek i uznał, że w rozliczeniu VAT za miesiące od kwietnia do września 2002 r. podatnicy popełnili błędy. Urząd nakazał zapłacić różnicę między podatkiem zadeklarowanym przez podatnika a wyliczonym przez fiskusa. Dodatkowo, uzasadniając to przepisami ustawy o VAT, kaliski urząd nałożył na podatnika karę w wysokości 30 proc. podatku z roku, w którym podatnik popełnił błąd.
Podatnicy odwołali się od tej decyzji. Odwołanie uzasadnili tym, że w okresie, którego dotyczy sporna wysokość podatku, obowiązywała ustawa o podatku od towarów i usług z 8 stycznia 1993 roku. W momencie podjęcia decyzji o sankcji wobec spółki obowiązywała już ustawa o VAT z 11 marca 2004 r., a ustawodawca nie przygotował przepisów przejściowych dotyczących kar za złe obliczenie podatku. Odwołania nie uznano, stwierdzając, że przepisy zinterpretowano prawidłowo.
Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Sąd uznał, że ponieważ ustawa o VAT z 2004 roku, która zastąpiła ustawę z 1993 roku, dokładnie w taki sam sposób reguluje sprawę kar za złe obliczenie podatku, to nie ma podstaw do uwzględnienia skargi. Poznański WSA podkreślił, że wydanie innej decyzji w tej sprawie nieuczciwie różnicowałoby sytuację podatników. w
Sygn. I SA /Po 1114/05
Tomasz Lisiecki
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA