REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budżet zadaniowy za unijne pieniądze

REKLAMA

W budżecie państwa na 2008 rok po raz pierwszy znajdą się elementy nowego systemu, wprowadzającego budżet zadaniowy.

Prace nad budżetem zadaniowym wchodzą w decydującą fazę. Już w budżecie na 2008 rok znajdą się elementy nowego systemu. W nocie budżetowej, którą minister finansów jest zobowiązany przedstawić już w kwietniu 2007 r., będzie zamieszczony dodatkowy formularz, w którym ministrowie będą musieli określić zadania, mierniki i cele, jakie będą chcieli realizować w kolejnych latach.

Zadania ministerstw

Jak powiedział Gazecie Prawnej Tomasz Strąk, dyrektor Departamentu Budżetu Zadaniowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, budżet na rok 2008 będzie już w pewnym sensie budżetem zadaniowym. Rząd chce przeznaczyć na ten cel 67 mln euro w ciągu siedmiu lat, z czego większość ma pochodzić z budżetu Unii Europejskiej.

Ministerstwa będą więc musiały określić swoje zadania strategiczne. Za rok w sprawozdaniu z wykonania budżetu pojawią się informacje na temat celów, zadań i mierników poszczególnych resortów. Oznacza to, że ministerstwa muszą ustalić wiele danych, aby określić mierniki. W projekcie na 2008 rok nie będzie natomiast zmiany klasyfikacji budżetowej i sposobów zarządzania.

Jak powiedział Gazecie Prawnej Tomasz Strąk, obecnie trwają już prace mające na celu wdrożenie budżetu zadaniowego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz w Ministerstwie Edukacji Narodowej. W pierwszym z wymienionych chodzi również o włączenie do budżetu Funduszu Pracy.

Efektywność działania

- Jeżeli w wyniku tych prac okaże się, że układ zadaniowy wymaga zmiany struktury organizacyjnej w resortach, to takie zmiany zostaną wprowadzone. Obu resortom zależy na zwiększeniu efektywności działania i takie dostosowanie zadań, aby struktura ich budżetu była ściśle zadaniowa, bo ona jest najbardziej efektywna - powiedział Tomasz Strąk.

Departament Budżetu Zadaniowego doprecyzowuje również metodykę budżetu zadaniowego oraz korzysta z doświadczeń innych krajów, głównie Francji, w których budżet w układzie zadaniowym już funkcjonuje.

- Mówiąc o nowym rodzaju budżetu, mamy na myśli 4 obszary. Pierwszy dotyczy planowania. Inny więc będzie układ planu finansowego zarówno na poziomie budżetu państwa, jak i na poziomie planów finansowych poszczególnych jednostek. Drugi obszar dotyczy zmiany zarządzania budżetem, trzeci rachunkowości, a czwarty systemów informatycznych - poinformował dyrektor departamentu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wprowadzenie tych elementów jest jednak kosztowne. Rząd chce pozyskać te pieniądze z Unii Europejskiej. Prace dotyczące wdrożenia budżetu zadaniowego mają być jednym z priorytetowych celów w programie operacyjnym Kapitał ludzki, w priorytecie 5 Dobre rządzenie. W priorytecie tym, obok działań nakierowanych na administrację samorządową i wymiar sprawiedliwości, realizowane będzie zadanie dotyczące administracji rządowej. Chodzi przede wszystkim o poprawę jakości stanowionego prawa, monitoring prac rządu, zwiększenie efektywności i jakości rządzenia, a także doskonalenie kadr.

Wdrożenie budżetu zadaniowego nie byłoby możliwe bez systemu informatycznego, dlatego w Planie Informatyzacji Państwa przewidziano 10 mln euro na znaczną rozbudowę systemu Trezor, obsługującego planowanie, wykonanie, ewidencję i sprawozdawczość budżetową dla budżetu zadaniowego. Środki te zaplanowane na lata 2007-2010 rząd ma również pozyskać z budżetu Wspólnoty.

Przejście z budżetu tradycyjnego, czyli w układzie dział-rozdział-paragraf, na budżet zadaniowy ma stanowić trzeci etap reformy finansów publicznych.

Ważne!
10 mln euro przewidziano na rozbudowę systemu informatycznego Trezor, obsługującego planowanie, wykonanie, ewidencję i sprawozdawczość budżetową dla budżetu zadaniowego. Środki te zaplanowane na lata 2007-2010 rząd ma również pozyskać z budżetu Wspólnoty

Łukasz Zalewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

REKLAMA