Budżet zadaniowy za unijne pieniądze
REKLAMA
Prace nad budżetem zadaniowym wchodzą w decydującą fazę. Już w budżecie na 2008 rok znajdą się elementy nowego systemu. W nocie budżetowej, którą minister finansów jest zobowiązany przedstawić już w kwietniu 2007 r., będzie zamieszczony dodatkowy formularz, w którym ministrowie będą musieli określić zadania, mierniki i cele, jakie będą chcieli realizować w kolejnych latach.
Zadania ministerstw
Jak powiedział Gazecie Prawnej Tomasz Strąk, dyrektor Departamentu Budżetu Zadaniowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, budżet na rok 2008 będzie już w pewnym sensie budżetem zadaniowym. Rząd chce przeznaczyć na ten cel 67 mln euro w ciągu siedmiu lat, z czego większość ma pochodzić z budżetu Unii Europejskiej.
Ministerstwa będą więc musiały określić swoje zadania strategiczne. Za rok w sprawozdaniu z wykonania budżetu pojawią się informacje na temat celów, zadań i mierników poszczególnych resortów. Oznacza to, że ministerstwa muszą ustalić wiele danych, aby określić mierniki. W projekcie na 2008 rok nie będzie natomiast zmiany klasyfikacji budżetowej i sposobów zarządzania.
Jak powiedział Gazecie Prawnej Tomasz Strąk, obecnie trwają już prace mające na celu wdrożenie budżetu zadaniowego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz w Ministerstwie Edukacji Narodowej. W pierwszym z wymienionych chodzi również o włączenie do budżetu Funduszu Pracy.
Efektywność działania
- Jeżeli w wyniku tych prac okaże się, że układ zadaniowy wymaga zmiany struktury organizacyjnej w resortach, to takie zmiany zostaną wprowadzone. Obu resortom zależy na zwiększeniu efektywności działania i takie dostosowanie zadań, aby struktura ich budżetu była ściśle zadaniowa, bo ona jest najbardziej efektywna - powiedział Tomasz Strąk.
Departament Budżetu Zadaniowego doprecyzowuje również metodykę budżetu zadaniowego oraz korzysta z doświadczeń innych krajów, głównie Francji, w których budżet w układzie zadaniowym już funkcjonuje.
- Mówiąc o nowym rodzaju budżetu, mamy na myśli 4 obszary. Pierwszy dotyczy planowania. Inny więc będzie układ planu finansowego zarówno na poziomie budżetu państwa, jak i na poziomie planów finansowych poszczególnych jednostek. Drugi obszar dotyczy zmiany zarządzania budżetem, trzeci rachunkowości, a czwarty systemów informatycznych - poinformował dyrektor departamentu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Wprowadzenie tych elementów jest jednak kosztowne. Rząd chce pozyskać te pieniądze z Unii Europejskiej. Prace dotyczące wdrożenia budżetu zadaniowego mają być jednym z priorytetowych celów w programie operacyjnym Kapitał ludzki, w priorytecie 5 Dobre rządzenie. W priorytecie tym, obok działań nakierowanych na administrację samorządową i wymiar sprawiedliwości, realizowane będzie zadanie dotyczące administracji rządowej. Chodzi przede wszystkim o poprawę jakości stanowionego prawa, monitoring prac rządu, zwiększenie efektywności i jakości rządzenia, a także doskonalenie kadr.
Wdrożenie budżetu zadaniowego nie byłoby możliwe bez systemu informatycznego, dlatego w Planie Informatyzacji Państwa przewidziano 10 mln euro na znaczną rozbudowę systemu Trezor, obsługującego planowanie, wykonanie, ewidencję i sprawozdawczość budżetową dla budżetu zadaniowego. Środki te zaplanowane na lata 2007-2010 rząd ma również pozyskać z budżetu Wspólnoty.
Przejście z budżetu tradycyjnego, czyli w układzie dział-rozdział-paragraf, na budżet zadaniowy ma stanowić trzeci etap reformy finansów publicznych.
Ważne!
10 mln euro przewidziano na rozbudowę systemu informatycznego Trezor, obsługującego planowanie, wykonanie, ewidencję i sprawozdawczość budżetową dla budżetu zadaniowego. Środki te zaplanowane na lata 2007-2010 rząd ma również pozyskać z budżetu Wspólnoty
Łukasz Zalewski
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat